Σαρωτική Πόρτο με Εβανίλσον | Με οδηγό Χάαλαντ η Σίτι

Οι αναμετρήσεις της τρίτης αγωνιστικής ημέρας του Champions League είχαν ντέρμπι με νικητές, εκπλήξεις και αρκετά γκολ και με τα αουτσάιντερ να βάζουν γερά προβλήματα στους ισχυρούς.

Γιούνγκ Μπόις-Μάντσεστερ Σίτι  1-3

Το ταξίδι στην Ελβετία δεν είχε τουριστικούς σκοπούς, με τους παίκτες του Γκουαρδίολα να στοχεύον σε μια ακόμα νίκη για το απόλυτο του ομίλου. Στο πρώτο μέρος οι Ελβετοί πίεσαν αρκετά, έψαξαν το τρόπο για να ανοίξουν το σκορ, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε αυτό, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια, χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη οι “πολίτες” σκόραραν με τον Ακάνζι στο 48ο λεπτό, αλλά οι Ελβετοί απάντησαν άμεσα με τον Ελία τέσσερα λεπτά αργότερα. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα βρήκαν ένα ακόμα γκολ, αυτή την φορά με εύστοχη  εκτέλεση πέναλτι του Έρλινγκ Χάαλαντ να κλείνει την υπόθεση νίκης. Ο Νορβηγός πέτυχε και δεύτερο γκολ του γκολ στην αναμέτρηση αλλά και στο φετινό Champions League, με το 3-1 να είναι το τελικό σκορ.

Αντβέρπ-Πόρτο 1-4

Οι “δράκοι” του Σέρτζιο Κονσεϊσάο πέταξαν για την Αμβέρσα με σκοπό να μείνουν κοντά στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι παίκτες του Φαν Μπόμελ προηγήθηκαν στο 37ο λεπτό και είχαν να ηνία της αναμέτρησης μέχρι το σφύριγμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη έκαναν την αντεπίθεση τους και βρήκαν δυο γκολ με τον Εβανίλσον και τον Εουστάκιο στο 46ο και 56ο λεπτό, ανατρέποντας την αναμέτρηση σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Ο Εβανίλσον βρήκε ένα ακόμα γκολ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στους “δράκους” στο 69ο λεπτό, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στους Πορτογάλους και την δεύτερη θέση στην τρίτη αγωνιστική.

Λειψία-Ερυθρός Αστέρας 3-1

Η Γερμανική ομάδα ήρθε αντιμέτωπη με τον Ερυθρό Αστέρα με τους Σέρβους να έχουν κρατήσει μόνο την εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Σίτι την πρώτη αγωνιστική. Από τα πρώτα λεπτά οι Γερμανοί ήταν απειλητικοί και σκόραραν μόλις στο 12ο λεπτό, με τους Σέρβους να μην έχουν λύσεις στην επιθετική γραμμή. Το 1-0 ήταν το σκορ που πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσάβι Σίμονς πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, με τους Σέρβους να βγάζουν αντίδραση στο 70ο λεπτό με το Στάμενιτς. Το τελικό σκορ 3-1 διαμόρφωσε ο Ντάνι Όλμο στο 84ο λεπτό να κάνει ότι θέλει στην αναμέτρηση κάνοντας επίδειξη δύναμης.

Σέλτικ-Ατλετικό Μαδριτής 2-2

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς αντιμετώπισε την Ατλέτικο του Σιμεόνε, στο “Σέλτικ Παρκ“, με τους Σκωτσέζους να στοχεύουν στο πρώτο θετικό τους αποτέλεσμα στο Champions League. Οι “κέλτες” βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φουρουχάσι στο 4ο λεπτό βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Σιμεόνε ανέβασαν ρυθμούς και κέρδισαν πέναλτι, με τον Γκριεζμάν να αναλαμβάνει την εκτέλεση, αστοχώντας αλλά πήρε το “ριμπάουντ” και ισοφάρισε για να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι. Οι Σκωτσέζοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς ένας γνώριμος παίκτης που πέρασε από τα Ελληνικά γήπεδα, ξαναέδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Βορειοιρλανδού προπονητή. Ο Λουίς Πάλμα τρία λεπτά αργότερα σκόραρε και έδωσε ανάσα στους συμπαίκτες του, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 2-1. Οι “ροχιμπλάνκος” έκαναν τα πάντα για να μην μείνουν πίσω στο σκορ, με τον Μοράτα να επιστρατεύει την κλάση για μια ακόμα φορά, πετυχαίνοντας τρίτο του γκολ στο Champions League για την φετινή σεζόν. Στο 82ο ο Ντε Πολ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να χάσει το επόμενο παιχνίδι της ομάδας του. Το 2-2 δεν άλλαξε, καθώς ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, δημιουργώντας προβλήματα στην ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε για την συνέχεια των ομίλων.