Ρουμανία και Ελβετία “σφράγισαν” τη θέση τους στο EURO

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν ισοφαρίστηκε στο 82′ και είδε το Κόσοβο να αποσπά την ισοπαλία με 1-1 στη Βασιλεία, αυτό ωστόσο δεν άλλαξε κάτι δραματικά στη βαθμολογία. Η Ρουμανία ανέβηκε στην κορυφή του 9ου ομίλου, χάρη στην επικράτησή της στο Ισραήλ με 2-1.

Ελβετία – Κόσοβο 1-1

Οι Ελβετοί κυριάρχησαν στην κατοχή και στις τελικές προσπάθειες καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας μάλιστα στο 5′ μία “ανάσα” από το γκολ με τον Βάργκας ο οποίος αστόχησε από δύσκολη γωνία, με τον τερματοφύλακα εκτός θέσης. Το Κόσοβο από την άλλη, απείλησε μόνο μία φορά ουσιαστικά στα πρώτα 45 λεπτά με την κεφαλιά του Ρασάνι.

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν βρήκε το γκολ που τόσο άξιζε στο πρώτο μέρος στις αρχές του δεύτερου. Στο 47′ πιο συγκεκριμένα, ο Βάργκας αξιοποίησε την κεφαλιά-ασίστ του Ζακάρια και με δική του κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-0. Η Ελβετία συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο, είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα όμως δεν μπορούσε να ανεβάσει τη διαφορά.

Αυτό πληρώθηκε πολύ ακριβά και μάλιστα σε πολύ κακό χρονικό σημείο για τους γηπεδούχους. Ο Βοϊβόντα βρήκε με κάθετη πάσα τον Χισένι και ο δεύτερος πλάσαρε όμορφα τον Ζόμερ για το 1-1. Παρά την… περιπέτεια, η Ελβετία έχασε μόνο την πρωτιά του ομίλου προς το παρόν, αλλά τελείωσε την υπόθεση πρόκριση στο EURO 2024.

Ισραήλ – Ρουμανία 1-2

Η χώρα από τη Μέση Ανατολή σκόραρε με το… καλημέρα, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Ζαχαβί πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι για να κάνει το 1-0. Οι Ρουμάνοι είχαν άμεση απάντηση όμως, αφού στο 10′ ισοφάρισαν, όταν το σουτ του Μάριν χτύπησε στο δοκάρι και ο Πούσκας πρόλαβε, πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε. Παρά το απότομο ξεκίνημα, το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία, με καμία ομάδα να μην εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες που δημιούργησε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Η Ρουμανία ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 63′ με το εξαιρετικό σουτ του Χάγκι να νικάει τον Γκλάζερ στην κλειστή του γωνία. Ο Μιχαΐλα δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 85′, δυσκολεύοντας έτσι το έργο της ομάδας του Ιορντανέσκου, αλλά αυτό δεν άλλαξε το αποτέλεσμα και το γεγονός πως οι Ρουμάνοι θα βρίσκονται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το 2024.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του Σαββάτου (18/11) στους προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: