Ρόι Kιν: «Είναι όλα για το σόου, απλά κατεβείτε στη φυσούνα και απολαύστε τη νίκη σας»

Ο εμβληματικός αρχηγός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέκρινε τον Πεπ Γκουαρδιόλα για μια… άσκοπη συζήτηση μεταξύ του Έρλινγκ Χάαλαντ και του προπονητή της Μάντσεστερ Σίτι.

Στο “Old Trafford”, ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκόραρε δύο φορές και έδωσε μία ασίστ στον θρίαμβο της Σίτι με 3-0 επί της Γιουνάιτεντ. Ο Νορβηγός επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρώτο ημίχρονο από το σημείο του πέναλτι και διπλασίασε τα τέρματά του με κεφαλιά στο δεύτερο μέρος, πριν χρίσει σκόρερ τον Φιλ Φόντεν στο 80′.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα τράβηξε τον Χάαλαντ για μια συζήτηση μετά την… πειστική νίκη απέναντι στους συμπολίτες, με τον Ρόι Κιν να κατηγορεί τον Καταλανό προπονητή για μια… θεατρική πράξη όταν ρωτήθηκε για αυτό.

Εξήγησε στο “Sky Sports” ο εμβληματικός αρχηγός των “κόκκινων διαβόλων”: «Είναι όλα για το σόου. Είναι όλα για το σόου. Μπορείς να κάνεις αυτή την κουβέντα στα αποδυτήρια. Ποια είναι η μεγάλη υπόθεση; Ήταν μια υπέροχη κεφαλιά, αλλά δεν χρειάζεται να είσαι στο γήπεδο και να μιλάς γι’ αυτό για πέντε λεπτά. Απλά κατεβείτε στη φυσούνα και απολαύστε τη νίκη σας».

Η νίκη αυτή μπορεί να αποδειχθεί κρίσιμη για την κούρσα της Premier League και οι “Πολίτες” αναμφίβολα την απόλαυσαν, καθώς πέρα από το κομμάτι του πρεστίζ ισοβαθμούν τώρα στη δεύτερη θέση με την Άρσεναλ και βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Τότεναμ.//Λ.