Ρεν με άρωμα… Ευρώπης

Το σύνολο του Ζενέσιο επικράτησε με 2:1 της Τουλούζ, επέστρεψε στις νίκες και βρίσκεται μόνη της στην 3η θέση της βαθμολογίας (που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League) με 31 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Μποριγκόντ, ισοφάρισε προσωρινά ο Νταλινγκά, ενώ τη νίκη στους “ερυθρόμαυρους” έδωσε ο Καλιμουέντο.

Η Ρεν υποδέχθηκε στο “Ροαζόν Παρκ” την Τουλούζ, για την 15η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι “ερυθρόμαυροι” με αυτή την επικράτηση απολαμβάνουν την μοναξιά της τρίτης θέσης, έχοντας συγκεντρώσει συνολικά 31 βαθμούς. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, παραμένουν στους 16 βαθμούς και την 12η θέση προσωρινά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους, να είναι αυτοί που αναζητούσαν το γκολ, πιέζοντας την Τουλούζ. Το κατάφεραν εν τέλει, στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μάιερ πέρασε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπουριγκόντ βγήκε απέναντι από τον Ντουπέ και τον πλάσαρε εύστοχα για το 1:0. Στη συνέχεια η Τουλούζ προσπάθησε να βρει την αντίδραση και να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τη Ρεν να έχει το προβάδισμα με 1:0.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τη διάθεση να ισοφαρίσουν, έχοντας την κατοχή, σε συνέχεια του πρώτου μισού. Μετά από μία αναμπουμπούλα στην περιοχή της Ρεν, ο Κεμπέν πέρασε μία πάσα που πέρασε από όλους και κατέληξε στον Νταλινγκά, με τον τελευταίο να τελειώνει τη φάση στο 55′, διαμορφώνοντας το σκορ σε 1:1.

Η χαρά των παικτών του Μοντανιέ δεν κράτησε πολύ, καθώς τρία λεπτά αργότερα, ο Καλιμουέντο εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Ντουπέ στο πλασέ του Τεριέ και σε κενή εστία έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ρεν πήρε τη νίκη με 2:1 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

ΓΚΟΛ: 25′ Μπουριγκόντ, 58′ Καλιμουέντο / 55′ Νταλινγκά

Ρεν (Μπρούνο Ζενέσιο): Μανταντά, Τραορέ, Γου, Τεατέ, Τρουφέρ, Μπουριγκόντ, Μάιερ (Σέκα 74′), Ογκοτσούκου (Ντόκου 80′), Τεριέ, Γκουιρί, Καλιμουέντο (Ταίτ 74′)

Τουλούζ (Φιλίπ Μοντανιέ): Ντουπέ, Σίλα, Νικολάισεν, Ρουαούλ, Κεμπέν (Ντιαρά 36′), Τσαϊμπί, Σπίρινγκς, Βαν Ντεν Μπούμεν, Αμπουκάλ (Ντεζαγκέρε 46′), Ρατάο (Οναϊβού 60′), Νταλινγκά (Μπιρμάνεβιτς 75′).//