“Ξέσπασε” η Λάτσιο | Επέστρεψε στις νίκες η Φιορεντίνα

Οι “Λατσιάλι” πήραν τη νίκη στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Κρεμονέζε, με το εμφατικό 4-0, ενώ οι “βιόλα” με το 2-0 απέναντι στη Βερόνα, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από πέντε αγώνες… ξηρασίας.

Η Λάτσιο “διέλυσε” με 4-0 την Κρεμονέζε εκτός έδρας, σε ένα εύκολο απόγευμα για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ η Φιορεντίνα άφησε πίσω τον κακό της εαυτό, παίρνοντας το σημαντικό τρίποντο κόντρα στη Βερόνα με 2-0.

Κρεμονέζε – Λάτσιο 0-4

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Λάτσιο. Χρειάστηκε επτά λεπτά για να ανοίξει το σκορ με τον Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 18ο λεπτό, το σουτ του Ιταλού, σταμάτησε στο χέρι του Λοτσοσβίλι με τη φάση να εξετάζεται από το VAR και να δίνεται πέναλτι.

Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος αναλαμβάνει την εκτέλεση από την άσπρη βούλα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διπλασιάζοντας το προβάδισμα των “Λατσιάλι”. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σάβιτς σκοράρει για το 3-0, κάνοντας το απόγευμα της Λάτσιο εύκολο στην Κρεμόνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “φιλοξενούμενοι” δεν άφησαν περιθώριο στην Κρεμονέζε να αντιδράσουν. Πίεσαν, ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού και πίεσαν για το τέταρτο τέρμα. Στο 80ο λεπτό, ο Ιμόμπιλε βρήκε με έξοχη πάσα τον Πέδρι, με τον τελευταίο να σουτάρει για το 4-0 και να υπογράφει την εμφατική νίκη της ομάδας του για την 7η αγωνιστική της Σεριε Α.

Φιορεντίνα – Βερόνα 2-0

Η Φιορεντίνα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε από νωρίς για να βρει το γρήγορο γκολ. Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Κουάμε σε καλή θέση να σουτάρει κόπηκε από την άμυνα της Βερόνα. Στο 13′ η Φιορεντίνα πέτυχε το τέρμα που έψαχνε από το πρώτο λεπτό. Ο Ικόνε, σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μοντίπο.

Οι “βιόλα” συνέχισαν πολύ δυναμικά το παιχνίδι και απείλησαν, κερδίζοντας μάλιστα πέναλτι στο 26ο λεπτό το οποίος ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπιράγκι, που νικήθηκε από τον πορτιέρε της Βερόνα. Οι “φιλοξενούμενοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και βρήκαν δίχτυα στο 28′, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις. Η Βερόνα πίεσε έτσι ώστε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, με τη Φιορεντίνα να ψάχνει το γκολ που θα “κλείδωνε” τη νίκη της. Στο 84′ οι “φιλοξενούμενοι” άγγιξαν το γκολ με τον Καλόν, ο οποίος σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε από την άμυνα της Φιορεντίνα. Έπειτα από 10 λεπτά, οι “βιόλε” κλείδωσαν τη νίκη. Ο Γκονζάλες σκόραρε σε κενή εστία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του μετά από πέντε αγώνες “ξηρασίας”.