“Ξέσπασε” η Καβάλα | Παρθενική νίκη για Βατανιακό

Στα εμβόλιμα παιχνίδια της Γ’ Εθνικής οι “αργοναύτες” έδωσαν συνέχεια στο δυναμικό τους ξεκίνημα, νικώντας με 5-0 τον Αετό Βαρβάρας. Πρώτη νίκη (1-2) του Βατανιακού στην Πτολεμαΐδα επί του Εορδαϊκού, “κουλούρια” στη Βέροια.

Μετά την πεντάρα της πρεμιέρας στην έδρα του Άρη Πετεινού η Καβάλα συνέχισε στο ίδιο μήκος κύματος επικρατώντας εύκολα του Αετού Βαρβάρας με το ίδιο σκορ στο γήπεδο της. Η αναμέτρηση κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο και τον Γκέκα που έδωσε στιβαρό προβάδισμα σκοράροντας δις σε ένα δεκάλεπτο (27′, 36′). Στην επανάληψη, ο Αλτιζτής “κλείδωσε” το τρίποντο στο 53′, ενώ στο 85′ ο Γιαγτζίδης και ο Παπαδόπουλος στο 87′ έδωσαν ξανά διαστάσεις θριάμβου για την Καβάλα. Στην Πτολεμαΐδα, ο Βατανιακός πήρε σπουδαίο “διπλό” επικρατώντας με 1-2 του Εορδαϊκού, εξασφαλίζοντας το πρώτο του τρίποντο. Προηγήθηκε στο 57′ με τον Μαργαρίτη, ισοφάρισαν με τον Τσαγκαλίδη οι γηπεδούχοι, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τελευταίο λόγο με τον Μητράκα να κάνει το 2-1 στο 71′. Στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας και ΠΑΟΚ Κρηστώνης έμειναν στο 0-0, παίρνοντας τον πρώτο τους βαθμό για φέτος.//ΣΠ