“Βύθισε” στην τελευταία θέση τη Γαλλία

Οι “τρικολόρ” γνώρισαν ακόμη μία ήττα στο Nations League, αυτή τη φορά από την Κροατία με 1-0 και παρέμειναν τελευταίοι στον όμιλο, πλησιάζοντας ακόμη πιο κοντά στη League B.

Η Κροατία έκανε ακριβώς αυτό που έπρεπε. Πέρασε νικηφόρα από το Σταντ Ντε Φρανς, επικρατώντας 1-0 επί της Γαλλίας και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από τη Δανία. Οι Γάλλοι, συνέχισαν χωρίς νίκη την πορεία τους στο Nations League και βρίσκονται στην τελευταία θέση του ομίλου με 2 βαθμούς σε 4 παιχνίδια.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε εφιαλτικά για τους Γάλλους. Ο Κονατέ, ανέτρεψε τον Μπούντιμιρ, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα. Ο Μόντριτς εκτέλεσε εύστοχα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του από νωρίς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κονατέ ανέτρεψε τον Μπούντιμιρ Στη συνέχεια οι Γάλλοι προσπάθησαν να απειλήσουν, με σουτ του Εμπαπέ, που όμως μπλόκαρε ο Ίβουσιτς. Οι “τρικολόρ” πίεσαν, έψαξαν να βρουν το γκολ, χωρίς αποτέλεσμα όμως, με το ημίχρονο να λήγει και να βρίσκει την Κροατία μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ασφυκτική πίεση των Γάλλων που έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης. Βρήκε φάσεις με πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ, όμως, ο σταρ της Παρί, δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Στο 72ο λεπτό, ο Μενιάν είπε “όχι” σε σουτ του Μόντριτς, με εντυπωσιακή απόκρουση. Οι Κροάτες στα τελευταία λεπτά ήταν πιο ψύχραιμοι και διαχειρίζονταν τον χρόνο και την μπάλα.