“Τσίμπησαν” βαθμό στο Έμιρεϊτς οι… μέλισσες | Η Λέστερ… διέλυσε την Τότεναμ

Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλάμβανε η 23η αγωνιστική της Premier League, με τις “αλεπούδες” να κάνουν την απόλυτη ανατροπή κόντρα στα “σπιρούνια” κερδίζοντάς της με το εμφατικό 4:1 και τη Φούλαμ να παίρνει σημαντικό τρίποντο επί της Νότιγχαμ Φόρεστ με 2:0.

Άρσεναλ-Μπρέντφορντ 1:1

Στο πρώτο μέρος η Άρσεναλ ήταν αυτή που είχε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει, με την Μπρέντφορντ να πατά πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να απειλεί στις αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν με τον Τόνει που πάτησε περιοχή, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ ήταν περισσότερο απειλητική, βρίσκοντας δίχτυα με τον Τροσάρντ τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο. Βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή, πήρε την πάσα από τον Σακά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Μπρέντφορντ όμως απάντησε άμεσα, πέρασε τη μπάλα στην περιοχή με τον Νόργκααρντ, ο Τόνει βρήκε με το κεφάλι και έφερε γρήγορα την ισορροπία στο παιχνίδι.

Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 1:1

Η Μπράιτον ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά στο γήπεδο, έψαξε το γκολ, απείλησε και δημιούργησε πολλές σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με τους Μακ Άλιστερ και Μιτόμα, όμως ο Γκουαίτα απέκρουσε, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 63ο λεπτό, ο Γκρος βρήκε τον Εστούπιναν στην περιοχή με τον τελευταία να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι, χρειάστηκαν επτά λεπτά για να επανέλθουν στο παιχνίδι, με τον Τόμκινς να κάνει το 1:1 στο 70′.

Λέστερ-Τότεναμ 4:1

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Τότεναμ, η οποία βρήκε δίχτυα μόλις στο 14ο λεπτί με τον Μπεντακούρ. Η Λέστερ όμως ανέβασε ρυθμό και ήταν καταιγιστική, σκόραρε στο 23ο λεπτό με σουτ του Μεντί για την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, ενώ δύο λεπτά αργότερα έκανε την απόλυτη ανατροπή με τον Μάντισον. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Ιενάτσο με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 70ο λεπτό, οι αλεπούδες βρήκαν και πάλι δίχτυα με το Νιγηριανό, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το τέταρτο γκολ δεν άργησε να έρθει για τη Λέστερ, η οποία με τον Μπαρνς, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της επί της Τότεναμ με 4:1

Σαουθάμπτον-Γούλβς 1:2

Η Σάουθάμπτον, μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε προβάδισμα μόλις στο 24ο λεπτό, με το εξαιρετικό τελείωμα του Αλκαράθ, που πρώτα χτύπησε στο δοκάρι. Στο 27ο λεπτό, το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο δύσκολη για τη Γουλβς, καθώς ο Λέμινα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Στη συνέχεια, οι “λύκοι” απείλησαν με τον Κούνια, που έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Γουλβς, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με το αυτογκόλ του Μπεντνάρεκ, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του. Οι “λύκοι” έκαναν την απόλυτη ανατροπή, λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης με τον Γκόμες να διαμορφώνει το τελικό 2:1 και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Φούλαμ-Νότινγχαμ Φόρεστ 2:0

Η Φούλαμ ξεκίνησε δυνατά το ματς, με τον Γουίλιαν να βρίσκει δίχτυα στο 17ο λεπτό, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Μίτροβιτς να χάνει τεράστια ευκαιρία, με τον κίπερ της Νότιγχαμ να αποκρούει. Η Φούλαμ διπλασίασε τα τέρματά της και κλείδωσε τη νίκη με τον Σόλομον να κάνει δυνατό σουτ από τα αριστερά γράφοντας το 2:0

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής της Premier League:

Σάββατο 11/2
Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 1:1 (28′ Έμερσον / 16′ Ζοάο Φέλιξ)
Άρσεναλ-Μπρέντφορντ 1:1 ( 66′ Τροσάρ / 74′ Τόντει)
Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 1:1 (70′ Τόμκινς / 63′ Μαρς)
Λέστερ-Τότεναμ 4:1 ( 23′ Μεντί, 25′ Μάντισον, 45+4 Ιενάτσο, 81′ Μπαρνς / 14′ Μπεντακούρ)
Σαουθάμπτον-Γούλβς 1:2 (24′ Αλκάραθ / 73′ Μπεντνάρεκ (αυτ), 87′ Γκόμεζ)
Φούλαμ-Νότινγχαμ Φόρεστ 2:0 (17′ Γουίλιαν, 88′ Σόλομον)
19:30 Μπόρνμουθ-Νιουκάστλ