“Τσέκαρε” το εισιτήριο η Κροατία και άφησε εκτός την Ουαλία

Σε έναν όμιλο που η πρόκριση στην τελική φάση κρινόταν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η “Χραβάτσκα” με τους “δράκους” πρόσφεραν έντονες συγκινήσεις, με την ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς να κλείνει θέση στα γήπεδα της Γερμανίας.

Κροατία-Αρμενία 1-0

Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς έπρεπε να κερδίσει την αναμέτρηση με την Αρμενία για να κλειδώσει την πρόκριση της στην τελική φάση του Euro, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν βαθμολογικές ελπίδες. Με το σφύριγμα της έναρξης οι γηπεδούχοι θέλησαν να γίνουν απειλητικοί με σκοπό να πάρουν το αποτέλεσμα που θέλουν από τα πρώτα λεπτά, απέναντι στους Αρμένιους που ήταν αρκετά σφιχτοί στην άμυνα τους. Οι γηπεδούχοι μετά από πολλές προσπάθειες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπούντιμιρ δυο λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 45 λεπτά, με το 1-0 να είναι το σκορ που οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Κροάτες πέτυχαν γκολ ξανά με τον Μπούντιμιρ, αλλά δεν μέτρησε καθώς καταλογίστηκε σε θέση offside. Ακόμα και στο σημείο που η έμμεση αντίπαλος της Ουαλία δέχτηκε το γκολ, η “χραβάτσκα” έριξε το ρυθμό της και έφτασε στο τελικό 1-0, παίρνοντας την πρόκριση για την τελική φάση του Euro.

Κροατία (Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Σούταλο, Γκβάρντιολ, Σόσα, Στάσινιτς (50′ Γιουράνοβιτς), Μπρόζοβιτς, Μάγερ, Μόντριτς, Κράμαριτς (68′ Κράμαριτς), Ιβανούσετς (46′ Πάσαλιτς), Μπούντιμιρ

Αρμενία (Πετράκοφ): Τσαντσάρεβιτς, Τσαλισίρ, Μικρτσιάν, Τικνιζιάν, Χαρατουνιάν, Σπερτσιάν, Χαρουτουνιάν (69′ Ντασιγιάν), Χοβανισιάν, Ζελαραγιάν (46′ Μπιτσακιάν), Ράνος (73′ Μιραγιάν), Σεβικιάν (70′ Σερομπιάν)

Ουαλία-Τουρκία 1-1

Η Ουαλία έπαιξε τον δικό της τελικό για την πρόκριση στην τελική φάση του Euro, καθώς για να ταξιδέψει στα γήπεδα της Γερμανίας, έπρεπε να πάρει την νίκη απέναντι στην “αδιάφορη” Τουρκία, η οποία ήταν πρώτη στον όμιλο και είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της και να μην κερδίσει η Κροατία την Αρμενία. Στην αναμέτρηση ο Νέκο Γουίλιαμς άνοιξε το σκορ για τους Ουαλούς, μόλις στο 7ο λεπτό, βάζοντας με το “καλησπέρα” φωτιά στον όμιλο. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν αντίδραση μετά την επίτευξη του τέρματος, αλλά έκαναν αλλαγές από το πρώτο μέρος για να βρουν νέες επιλογές από παίκτες που δεν είχαν πάρει χρόνο συμμετοχής. Το 1-0 έμεινε μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους με τους Ουαλούς να γνωρίζουν πως δεν φτάνει το θετικό αποτέλεσμα λόγω της νίκης που κρατούσαν οι Κροάτες απέναντι στους Αρμένιους. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Πέιτζ να μην μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο από το να κρατήσει το 1-0 και να περιμένει το λάθος των Κροατών. Σε μια στιγμή που δεν περίμεναν ούτε οι ίδιοι, η Τουρκία κέρδισε πέναλτι το οποίο πραγματοποίησε σε γκολ ο Γιασίτσι, βάζοντας τέλος στα όνειρα των δράκων για πρόκριση στην τελική φάση με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Ουαλία (Πέιτζ): Γουόρντ, Λόκιερ, Ντέιβις, Ρόντον, Ρόμπερτς, Τζέιμς, Αμπαντού, Μπρόουντχεντ (61′ Μπρούκς), Γουίλιαμς (84′ Μουρ), Γουίλσον (80′ Τζέιμς), Τζόνσον

Τουρκία (Μοντέλα): Τσακίρ (33′ Μπαγιντίρ), Ακαντίν, Μπαρντάκτσι, Οζκατσάρ (46′ Τσελίκ), Καδίογλου, Γιουσέκ, Αρκτούκογλου, Οζτσαν, Ομούρ (33′ Γιασίτσι), Σάρι (78′ Αγιάν), Γιλμάζ