“Τσέκαρε” το εισιτήριο η Καλλιθέα | Στην παράταση ο Πανσερραϊκός “λύγισε” την Παναχαϊκή

Ο θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδας, συνεχίστηκε σήμερα (19/10), με την Καλλιθέα να επικρατεί με 1-0 απέναντι στη Βέροια και τον Πανσερραϊκό να παίρνει την πρόκριση με 5-2, απέναντι στους Πατρινούς, μετά από ισοφάριση στο 90’+11′ και δύο ανατροπές.

Καλλιθέα – Βέροια 1 – 0

Η Καλλιθέα, υποδέχθηκε στο “Ελ Πάσο” την Βέροια με… φόντο το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση της διοργάνωσης του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Καμπρέρα στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης και έκαναν ένα σημαντικό “βήμα” για την επόμενη φάση. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι ποδοσφαιριστές της Αθηναϊκής ομάδας, υπερασπίστηκαν το γκολ που κατάφεραν να σημειώσουν στο πρώτο μισό και πήραν τη νίκη με 1-0, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Ντεμέτριους 79′. Έτσι, η Καλλιθέα κατάφερε να “τσεκάρει” το εισιτήριο για την επόμενη φάση και πλέον θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στην κλήρωση.

ΓΚΟΛ: 44′ Σαντάνα

Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 1 – 2

Ο Πανσερραϊκός και η Παναχαϊκή αναμετρήθηκαν, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στην 6η φάση του θεσμού των… εκπλήξεων. Οι γηπεδούχοι στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης, κατάφεραν να προηγηθούν, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση του Σαΐντ από την άσπρη βούλα, μπαίνοντας σε θέση “οδηγού” για την πρόκριση. Η Παναχαϊκή, στο δεύτερο μέρος κατάφερε να αντιδράσει και τον 62ο λεπτό έφερε το ματς στα “ίσα”. Ο Στεργίδης σέντραρε και ο Μπουρλούκης με τελείωμα πάνω στην κίνηση έκανε το 1-1. Μέσα σε τρία λεπτά, ήρθαν τα… πάνω-κάτω στο ματς. Ο Στεργίδης και πάλι, έβγαλε μία ωραία σέντρα και ο Μυτίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανατρέποντας το παιχνίδι για τους Πατρινούς.

Το παιχνίδι όμως μετατράπηκε σε… θρίλερ, όταν ο Κατσαντώνης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 90’+11′, έκανε το 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Οι Σερραίοι, στο 105′ έκαναν το 3-2 και ανέτρεψαν ξανά τα πάντα σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Ο Πεταυράκης έβγαλε τη σέντρα και ο Μούργος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 110′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-2 με τον Κατσαντώνη, στο 115′ το 5-2 με τον Σοφιανό και πήραν την πρόκριση για τους “16”, σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

ΓΚΟΛ: 41′ Σαΐντ, 90’+11′, 110′ Κατσαντώνης, 105′ Μούργος, 115′ Σοφιανός  / 62′ Μπουρλούκης, 65′ Μυτίδης