“Τετραπέρατη” Μπράιτον στο Λίβερπουλ | Έδωσε (πάλι) τη λύση ο Μίτροβιτς

Η “τρομακτική” ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι… σκόρπισε την Έβερτον (4:1) και τη “βύθισε” κι άλλο στη βαθμολογία της Premier League. Την ίδια ώρα η Φούλαμ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας της Λέστερ με 1:0 και βρίσκεται στην 6η θέση, σε ισοβαθμία με τη Λίβερπουλ.

Έβερτον – Μπράιτον 1:4

Η Έβερτον απείλησε την αντίπαλη εστία μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Ιγουόμπι να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Σάντσεθ να αποκρούει με δυσκολία. Στο 14′, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Καϊσέδο βρήκε τον Μίτομα, ο οποίος απέφυγε τον Πάτερσον και πλάσαρε εύστοχα τον Πίκφορντ. Στο 20′, η Μπράιτον είχε την ευκαιρία να κάνει το 2:0, όμως το σουτ του Φέργκιουσον σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν πεσμένος και οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια αξιόλογη φάση.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, οι “γλάροι” είχαν ένα εξάλεπτο… φωτιά. Στο 51ο λεπτό, έπειτα από ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Φέργκιουσον, ο οποίος με ωραίο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 54′, ο Μαρτς πήρε την μπάλα στην περιοχή και με ωραίο συρτό σουτ “έγραψε” το 3:0. Τρία λεπτά αργότερα (57′), ο Γκρος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Έβερτον και “εκτέλεσε” τον Πίκφορντ, δίνοντας… αέρα τεσσάρων τερμάτων στην Μπράιτον. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχαν φάσεις για τις δύο ομάδες, με τους μεν να είναι απογοητευμένοι και τους δε ανακουφισμένοι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Έβερτον πέτυχε το “γκολ της τιμής”. Ο Σάντσεθ ανέτρεψε τον Σιμς στην περιοχή και ο Μάρινερ σφύριξε πεναλτι για τα “ζαχαρωτά”, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γκρέι.

ΓΚΟΛ: 90+3′ Γκρέι / 15′ Μίτομα, 51′ Φέργκιουσον, 54′ Μαρτς, 57′ Γκρος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74′ Πράις, 75′ Ιγουόμπι, 90′ Ντουκουρέ / 45′ Φέργκιουσον

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Πάτερσον (64′ Κόουλμαν), Κόαντι, Ταρκόφσκι, Μικολένκο, Γκέιγ (64΄Μοπέι), Ντέιβις (58′ Πράις), Ιγουόμπι, ΜακΝιλ (58′ Ντουκουρέ), Γκρέι, Κάλβερτ-Λιούιν (83′ Σιμς)

Μπράιτον (Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι): Σάντσεθ, Φέλτμαν (71′ Λάμπτεϊ), Ντανκ, Κόλγουιλ, Εστουπινιάν, Γκρος, Καϊσέδο, Σαρμιέντο (62′ Μακ Άλιστερ), Μαρτς (78′ Μόραν), Μίτομα (78′ Λαλάνα), Φέργκιουσον (71′ Ενκίσο)

Λέστερ – Φούλαμ 0:1

Στο 6ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Γουόρντ, με τον Γουίλιαν να επιχειρεί μια ατομική προσπάθεια και το σουτ του να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 17′, η Φούλαμ άνοιξε το σκορ με τον… συνήθη ύποπτο. Ο Γουίλιαν έβγαλε ωραία σέντρα προς τον Μίτροβιτς και ο Σέρβος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό σουτ. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε άλλες αξιοσημείωτες ευκαιρίες, με τους “κότατζερς” να μη θέλουν να πάρουν πολλά ρίσκα και τη Λέστερ να μην μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “αλεπούδες” μπήκαν αποφασισμένες, έστω να ισοφαρίσουν και είχαν την πρωτοβουλία. Στο 51′, ο Μπαρνς βγήκε τετ α τετ με τον Λένο, με τον Γερμανό γκολκίπερ να αποκρούει με τα πόδια το πλασέ του Άγγλου. Στο 57ο λεπτό ο Βάρντι πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το δυνατό σουτ του απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μπερντ Λένο. Στο 60′, ο Τίλεμανς βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε έναν… κεραυνό, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία. Στο 81ο λεπτό ο Βέλγος μέσος, με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από πλεονεκτική θέση.//

ΓΚΟΛ: 18′ Μίτροβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63′ Εντιντί, 76′ Καστάνιε / 52′ Ανταραμπιόγιο, 61′ Παλίνια, 63′ Κέρνεϊ, 79 Μίτροβιτς, 90+7′ Λένο
ΔΟΚΑΡΙ: 81′ Τίλεμανς

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Γουόρντ, Καστάνιε, Αμάρτεϊ, Φαές, Τόμας (73′ Ιχεανάτσο), Εντιντί (73′ Μεντί), Σουμαρέ (8′ Ολμπράιτον), Τίλεμανς, Πέρεθ, Μπαρνς, Βάρντι

Φούλαμ (Μάρκο Σίλβα): Λένο, Τετέ, Ανταραμπιόγιο, Ριμ, Ρόμπινσον, Ριντ, Παλίνια, Ρέιντ (67′ Γουίλσον), Περέιρα (61′ Κέρνεϊ), Γουίλιαν (83′ Ντιόπ), Μίτροβιτς