“Στοπ” της Κολωνίας στην Άιντραχτ

Οι “τράγοι” σταμάτησαν το αήττητο σερί της ομάδας του Όλιβερ Γκλάσνερ και παράλληλα συνέχισαν το δικό τους, επικρατώντας με 3:0 στο “Ράιν Ένερτζι Στάντιον”. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εννιά βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι “αετοί” έχασαν… έδαφος για την τετράδα.

Στο 6ο λεπτό ο Κόλο Μουανί μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Σβάμπε. Στο 16′, ο Μαξ πήρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο το πλασέ του κόπηκε από τον Σάμποτ. Στο 21′, ο Χουσέινμπασιτς επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το παιχνίδι στη συνέχεια “έσβησε”, με τις φάσεις να εκλείπουν και τα δυνατά μαρκαρίσματα να αυξάνονται. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Έκτορ πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε έναν… κεραυνό, ο οποίος πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Η Κολωνία μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό. Ο Κάιντς εκτέλεσε ένα κόρνερ, με την μπάλα να φτάνει στον Χούμπερς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν κατάφερναν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στο 71′, ο Κάιντς σούταρε, ο Τραπ απέκρουσε και ο Σκίρι έκανε το 2:0 στην επαναφορά. Στο 86ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Σκίρι και αυτός με δυνατό σουτ “έγραψε” το τελικό 3:0.

ΓΚΟΛ: 49′ Χούμπερς, 71′, 86′ Σκίρι