“Σκόνταψε” στη Βεστφαλία η Βόλφσμπουργκ

Οι “λύκοι” δεν κατάφεραν να περάσουν από την έδρα της Σάλκε, κόλλησαν στο 0:0 και έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη που οδηγεί στις θέσεις των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Μόλις στο 7ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαξιμίλιαν Άρνολντ. Ο Γερμανός χαφ όμως έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, σπαταλώντας έτσι μία σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Το υπόλοιπο ημίχρονο δεν είχε καλές φάσεις, με την Σάλκε να έχει τελικές αλλά να μην αγχώνει ιδιαίτερα τον Καστέλς.

Οι “βασιλικοί μπλε” ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο μέρος, μιας και ο Κραλ σκόραρε στο 50′ με κεφαλιά, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε από τον VAR λόγω οφσάιντ. Μετά από 26 λεπτά ήρθε η ώρα το Φρέι να πετύχει γκολ, όμως και αυτός ήταν εκτεθειμένος με συνέπεια να μην μετρήσει ούτε αυτό. Το τελευταίο τέταρτο είχε αρκετά νεύρα, αλλά όχι και πολλές ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να μένουν στο τελικό 0:0.//