“Σκόνταψε” κόντρα στην Κρεμονέζε η Αταλάντα

Οι “μπεργκαμάσκι” προηγήθηκαν, όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, ισοφαρίστηκαν και έμειναν στο 1-1 για την έκτη αγωνιστική της Σέριε Α.

Η Κρεμονέζε έκανε τη… ζημιά στην Αταλάντα που δεν κατάφερε να πάρει το σημαντικό τρίποντο και ήρθε ισόπαλη 1-1 στο Μπέργκαμο, παραμένοντας όμως στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι “φιλοξενούμενοι” άντεξαν και πήραν τον πολύτιμο βαθμό που τους έφερε στην 18η θέση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες διστακτικές, στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης. Η Κρεμονέζε ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με διπλή προσπάθεια αρχικά του Ντεσέρ που σταμάτησε πάνω στη γραμμή, ενώ ο Μέιτε στο ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα ψηλά, με τον Μούσο να αποκρούει. Στο 23ο λεπτό, οι “γηπεδούχοι” ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Κουπμάινερς έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, όμως ο Ράντου είπε “όχι”, προχωρώντας σε μια θαυμάσια απόκρουση. Η απάντηση της Κρεμονέζε ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με τον Σερνίκολα, ο οποίος σούταρε όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του πορτιέρε των φιλοξενούμενων. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, οι “γηπεδούχοι” έχασαν ακόμη μια ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Λούκμαν του οποίου η προσπάθεια, πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η Αταλάντα ήταν αυτή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο περισσότερο ορεξάτη, έτοιμη να δημιουργήσει και να βρει το γκολ. Στο 63ο λεπτό, κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Κουπμάινερς, που προχώρησε σε απευθείας εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως, μετά από επέμβαση του VAR, η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Σόπι και το γκολ ακυρώθηκε. Στη συνέχεια οι “Μπεργκαμάσκι”, δεν τα παράτησαν, πίεσαν και βρήκαν το γκολ στο 75ο λεπτό, με τον Ντεμιράλ, ο οποίος έπιασε μια εξαιρετική κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ραντού, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Η Κρεμονέζε όμως απάντησε αμέσως και τρία λεπτά αργότερα σκόραρε με τον Βαλέρι, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στα τελευταία λεπτά οι “γηπεδούχοι” έψαξαν το νικητήριο γκολ, όμως οι προσπάθειές τους δεν απέδωσαν καρπούς, κόλλησαν στο 1-1 και δεν πέρασαν μόνοι πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα.

Γκολ:  75′ Ντεμιράλ / 79′ Βαλέρι

Κίτρινες:   90+4 Έντερσον, 90+4 Ντεμιράλ / 58′ Σερνίκολα, 62′ Λοχοσβίλι, 67′ Πικέλ, 71′ Ασκασίμπαρ, 82′ Γκιουάν,

Αταλάντα: Μούσο, Οκόλι, Ντεμιράλ, Τολόι, Χατεμπόερ (86′ , Ντε Ρούν, Κουπμάινερς, Σόπι (86′ Μέλε), Μαλινόβσκι (56′ Έντερσον), Λούκμαν (77′ Πάσαλιτς), Μουριέλ (56′ Χόιλουντ)

Κρεμονέζε: Ραντού, Αϊού, Τσιρίτσες, Λοχοσβίλι, Σερνίκολα (83′ Χέντρι), Εσκαλάντε (60′ Ζανιμάκια), Μέιτε, Βαλέρι, Πικέλ (68′ Ασκασίμπαρ), Ντεσέρς (83′ Σιορφάνι), Οκερέκε (68′ Αφένα Γκιουάν)