“Σίφουνας” το Καζακστάν, εξασφάλισε την άνοδο | Σπουδαίο διπλό η Μολδαβία

Οι Καζάκοι είναι ασταμάτητοι στο Nations League, καθώς επικράτησαν νωρίτερα της Λευκορωσίας με 2-1, σφραγίζοντας και μαθηματικά την άνοδο στη League B της διοργάνωσης, ενώ μεγάλη νίκη πανηγύρισαν και οι Μολδαβοί μέσα στη Λετονία με 2-1 επίσης.

Καζακστάν – Λευκορωσία 2-1

Το πρόγραμμα σήμερα στα παιχνίδια των ομίλων του Nations League ξεκίνησαν με την επικράτηση του Καζακστάν επί της Λευκορωσίας με 2-1 στην έδρα του, καταγράφοντας την τέταρτη νίκη του στα πέντε παιχνίδια του τρίτου ομίλου. Έτσι, οι Καζάκοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την άνοδο στα “σαλόνια” της League B στη διοργάνωση.

Οι Καζάκοι λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Γκαμπίσεφ, ωστόσο η “χαρά” τους κράτησε για λίγο, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σαβίτσκι ισοφάρισε για τη Λευκορωσία σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεσή τους και η “λύτρωση” για την ομάδα του Μαγκόμεντ Αντίεφ ήρθε στο 79ο λεπτό, χάρη στο “χρυσό” γκολ που σημείωσε ο Ζαϊνουντίνοφ για το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

ΓΚΟΛ: 29′ Γκαμπίσεφ, 79′ Ζαϊνουντίνοφ / 45+3′ Σαβίτσκι

Καζακστάν (Μαγκόμεντ Αντίεφ): Σατσκίι, Γκαμπίσεφ (68′ Καΐροφ), Μάλι, Μαρότσκιν, Άλιπ, Βορογκόφσκι, Οράζοφ (75′ Αστάνοφ), Ταγκίμπεργκεν, Νταραμπάγεφ, Ζαϊνουντίνοφ (87′ Κουάτ), Αϊμπέτοφ (87′ Ζουμάμπεκ)

Λευκορωσία (Γκεόργκι Κοντράιντεφ): Χάτσεβιτς, Πολιάκοφ, Σβέτσοφ, Γιουντένκοφ, Πετσένιν, Σαουτσένκα (84′ Μάλκεβιτς), Κλίμοβιτς (61′ Λισάκοβιτς), Γιαμπλόνσκι, Εμπόνγκ, Μπογκομόλσκι (61′ Μπακχάρ), Σαβίτσκι (76′ Γκρομίκο)

Λετονία – Μολδαβία 1-2

Οι Μολδαβοί πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στην ιστορία τους απέναντι στους Λετονούς, επικρατώντας με 2-1 και βάζοντας έτσι “φρένο” στο αήττητο που είχαν μέχρι στιγμής στον τρίτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας του Nations League. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν δυο βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση και τους αντιπάλους τους αντίστοιχα και πλέον οι δυο χώρες κυνηγούν την πρωτιά και την άνοδο στη League C του Nations League.

Η Μολδαβία ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και κατάφερε να “ευτυχίσει” στο 26ο λεπτό, με το γκολ που πέτυχε ο Ρεβένκο. Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Νικολαέσκου και πλέον κρατούσαν τα “ηνία” για το διπλό. Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, η Λετονία ανέβασε “στροφές” και κατάφερε μόλις στο 55′ να μειώσε σε 2-1 χάρη σε τέρμα του Ικάουνιεκς. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, το σκορ δεν άλλαξε και έτσι οι Μολδαβοί πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

ΓΚΟΛ: 55′ Ικάουνιενκς / 26′ Ρεβένκο, 45′ Νικολαέσκου

Λετονία (Ντένις Καζακέβιτς): Στέινμπορς, Σαβάλνιεκς, Τσέρνομορντις, Ντούμπρα, Γιουρκόφσκις, Γιάουνζεμς (57′ Κρόλις), Έμσις, Τόμπερς, Τσίγκανικς (82′ Ικάουνιενκς Ντ.), Ικάουνιενκς, Γκουτκόβσκις (88′ Στρούγκλις).

Μολδαβία (Σεργκέι Κλεστσένκο): Τσελεάντνικ, Αρμάς, Πόσμακ, Κρατσιούν, Πλάτιτσα (84′ Τζάρνταν), Ιονίτα, Καϊμακόφ, Ρεβένκο, Μότσπαν (84′ Κόσιους), Νταμασκάν, Νικολαέσκου (73′ Ποστολάσχι).