“Σίφουνας” η Νιούκαστλ | Σπουδαία ανατροπή για την Έβερτον

Οι “καρακάξες” ήταν οι απόλυτες κυρίαρχοι στην αναμέτρηση κόντρα στη Φούλαμ, περνώντας με το εμφατικό 4-1 από το “Κρέιβεν Κότατζ”, τα “ζαχαρωτά” παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, επικράτησαν της Σάουθάμπτον με ανατροπή 2-1, ενώ Μπρέντφορντ και Μπόρνμουθ, “κόλλησαν” στο μηδέν.

Φούλαμ – Νιούκαστλ 1-4

Η Νιούκαστλ, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από νωρίς και απείλησε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μπότμαν, όμως το σουτ του σταμάτησε ο Λένο. Λίγο αργότερα, ο Τσάλομπα έκανε ένα επικίνδυνο τάκλιν, όπου αρχικά είδε την κίτρινη κάρτα, όμως μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής έδωσε απευθείας κόκκινη, με τη Φουλαμ να μένει με δέκα παίκτες.

Οι “καρακάξες” χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά. Στο 11ο λεπτό ο Γουίλσον έκανε το 1-0, με τη φάση να εξετάζεται στο VAR και τον διαιτητή να κρατά την αρχική του απόφαση. Στη συνέχεια η Νιούκαστλ, ήταν κυρίαρχος στο αγωνιστικό χώρο και έκανε ό,τι ήθελε στα καρέ των γηπεδούχων. Στο 33ο λεπτό, ο Αλμιρόν έκανε το 2-0 ενώ πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Λόνγκσταφ, έκανε το 3-0, επιβεβαιώνοντας την απόλυτη υπεροχή της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, η Νιουκαστλ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο. Στο 57ο λεπτό, ο Αλμιρόν σκόραρε για το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη μεγάλη νίκη της ομάδας του. Η Φούλαμ, κατάφερε να μειώσει στο 88′ με τον Ρέιντ για το τελικό 4-1.

Σάουθάμπτον – Έβερτον 1-2

Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η Έβερτον έφτασε κον΄τα στο γκολ στο 9ο λεπτό με τον Γκρέι, του οποίου το σουτ πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ, όμως δεν δημιούργησε ιδιαίτερες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος, η Σάουθάμπτον μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο απειλώντας από το πρώτο κιόλας λεπτό. Στο 49′ ο Αρίμπο βρήκε δίχτυα. Με δυνατό σουτ, νίκησε τον Πίκφορντ, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η Έβερτον απάντησε γρήγορα με τον Κόαντι τέσσερα λεπτά αργότερα, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Στο 54′ ο Μακ-Νιλ, σκόραρε για το 2-1, κάνοντας την ανατροπή για τα “ζαχαρωτά”.

Μπόρνμουθ – Μπρέντφορντ 0-0

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν τη μπάλα. Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Στο 21ο λεπτό, η Μπόρνμουθ διαμαρτύρεται για πέναλτι μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ζεμού, η φάση εξετάστηκε στο VAR, με το παιχνίδι να συνεχίζει κανονικά. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Αγιέρ έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους ανήκε στην Μπρέντφορντ, με τον Λέρμα να σουτάρει, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στη συνέχεια οι “φιλοξενούμενοι” απείλησαν ξανά με τον Τόνει, όμως ούτε αυτός κατάφερε να μετουσιώσει την ευκαιρία του σε γκολ. Στη λήξη της αναμέτρησης, οι “γηπεδούχοι” διαμαρτυρήθηκαν για χέρι ζητώντας πέναλτι, με τον διαιτητή να συνεχίζει το παιχνίδι κανονικά.