“Σφράγισαν” την πρόκριση οι Γάλλοι με πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ

Με τον Γάλλο σούπερ σταρ να σημειώνει και τα δύο τέρματα, οι “τρικολόρ” επικράτησαν με 2-1 της Ολλανδίας στην “Johan Cruyff ArenA”, συνεχίζοντας έτσι το απόλυτο των νικών στον 2ο όμιλο και τελειώνοντας την υπόθεση της πρώτης θέσης.

Οι “τρικολόρ” μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι και δεν άργησαν να πάρουν το προβάδισμα στην “Johan Cruyff ArenA”. Στο 7′, ο Κλος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Κομάν, έβγαλε μία… γλυκιά σέντρα και ο Εμπαπέ τελείωσε την φάση στην κίνηση για το 1-0. Παρότι η Γαλλία είχε λίγο περισσότερο την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, οι “οράνιε” κατάφεραν να δημιουργήσουν, να πατήσουν περιοχή και να απειλήσουν πρώτα με τον Φέρμαν στο 27′ και εννέα λεπτά αργότερα με τον Τσάβι Σίμονς. Η Ολλανδία απείλησε άλλη μία φορά, στιγμές πριν το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους, με το δυνατό σουτ του Χάρτμαν εκτός περιοχής να σταματάει στον Μενιάν.

Η Γαλλία βρήκε και δεύτερο τέρμα, οκτώ λεπτά μετά τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου και είχε ξανά “άρωμα” Κιλιάν Εμπαπέ. Ο σούπερ σταρ των “τρικολόρ” με ένα εκπληκτικό τεχνικό πλασέ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Φερμπρούγκεν σημειώνοντας το γκολ της βραδιάς και κάνοντας το 2-0.

Στο 55′, η Ολλανδία σκόραρε με τον Μάλεν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε πολύ γρήγορα, πρώτα από τον βοηθό και έπειτα και από τον VAR. Οι “τρικολόρ” από εκεί και έπειτα είχαν τον έλεγχο του ματς και με πλούσια κατοχή και σωστή κυκλοφορία, κρατούσαν την ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν μακριά από τα “καρέ” του Μενιάν.

Ο Μάλεν προσπάθησε ξανά να απειλήσει στο 81′, αυτή τη φορά από την άκρη της μεγάλης περιοχής, αλλά η προσπάθειά του “έξυσε” το αριστερό δοκάρι. Οι “οράνιε” κατάφεραν τελικά να μειώσουν στο 84′ με τον Χάρτμαν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που βρήκε στην περιοχή από την πάσα του Μπέρχβαϊν και τελείωσε όμορφα τη φάση. Ο Εμπαπέ προσπάθησε να σημειώσει χατ-τρικ και να “σφραγίσει” την νίκη δύο λεπτά αργότερα, αλλά το τεχνικό του σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, παρότι πιέστηκε προς το τέλος, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της και να φύγει από το Άμστερνταμ με ένα μεγάλο τρίποντο που της χαρίζει αυτόματα την πρωτιά στον 2ο όμιλο και μία θέση στο Euro του 2024.

ΓΚΟΛ: 7′, 53′ Εμπαπέ, 84′ Χάρτμαν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Φέρμαν, 51′ Ντάμφρις