“Σαρωτικός” Διαγόρας έκανε… ότι ήθελε και διέλυσε με 5αρα τον Απόλλωνα!

Η ομάδα της Ρόδου, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης καθώς τέθηκε… οδηγός του παιχνιδιού με δύο τέρματα από νωρίς και τελικά επικράτησε άνετα με το εμφατικό 5:0 των Λαρισέων, πιάνοντας τους έτσι στην βαθμολογία του Α’ ομίλου της Super League 2, καθώς αμφότερες οι ομάδες έχουν από 9 βαθμούς.

Στο 17ο λεπτό, ο Λαϊουέλ μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα παράλληλο γύρισμα για τον Παραστατίδη ο οποίος με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 1:0 για την Διαγόρα. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα της Ρόδου πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Παραστατίδης έφυγε στην κόντρα επίθεση, γύρισε στην περιοχή για τον Βουργουτζή και ο μεσοεπιθετικός του Διαγόρα με πλασέ νίκησε τον Οικονομόπουλο για το 2:0.

Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο τέρμα. Τρομερό σουτ στην κίνηση από τον Μπούμπα, στο 47′ και 3-0 για τον Διαγόρα. Στο 62′ φοβερή χαμένη ευκαιρία για την ομάδα της Ρόδου. Ο Βουργουτζής βγήκε τετ-α-τετ με τον Οικονομόπουλο αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο Διαγόρας βρήκε το τέταρτο τέρμα του στην αναμέτρηση. Αρχικά ο Οικονομόπουλος νίκησε τον Λαϊουέλ μέσα από την περιοχή αλλά στην επαναφορά ο Παραστατίδης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4:0. Στο 65′ ο Παραστατίδης βγήκε απέναντι από τον Οικονομόπουλο, μοίρασε στον Βουργουτζή και ο τελευταίος πλάσαρε προ κενής εστίας για το τελικό 5:0.

ΓΚΟΛ: 17′, 63′ Παραστατίδης, 21′, 65′ Βουργουτζής, 47′ Μπούμπας

Διαγόρας (Ανδράλας): Γαλάνης, Παπαϊωάννου (54′ Οικονομίκος), Τάτσης, Μανιώτης, Καραμάνης (46′ Μαγκάκης), Μπούμπας (56′ Καβαλιέρι), Τσιαντούλας, Βουργουτζής, Παραστατίδης, Πετράκης (56′ Χότζα), Λαϊούελ.

Απόλλων Λάρισας (Στουρνάρας): Οικονομόπουλος, Αυλωνίτης, Καλούσης, Ποτόσογλου, Κοτσιανούλης, Μπαλογιάννης, Μπεκιαρίδης (56′ Χουμόλι), Κλιγγόπουλος (65′ Κλιγγόπουλος), Ζαχαράκης, Ντιουλγκέροφ, Ντ’ Αγκοστίνο.//