“Πάτησε” κορυφή η… επιβλητική Μαρσέιγ

Οι Μασσαλοί επικράτησαν με 3-0 στην έδρα της Ανζέρ και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο από τη δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Μαρσέιγ, κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό, με τον Κλος να βρίσκεται τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να πλασάρει εύστοχα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και διπλασίασαν τα τέρματα τους.

Στο 50′ ο εκτελεστής του πρώτου τέρματος έγινε δημιουργός, με τον Λουίς Σουάρες να μπαίνει στην περιοχή και να “εκτελεί” τον Φοφανά με δυνατό σουτ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 60ο λεπτό από τον Ζέρσον, ο οποίος με ένα ωραίο αριστερό πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ της Ανζέρ.

Οι γηπεδούχοι, αν και προσπαθούσαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης να πάρουν κάτι από το ματς, “υπέκυψαν” στην ανωτερότητα της Μαρσέιγ και υπέστησαν την τέταρτη ήττα τους σε εννιά αγωνιστικές στο γαλλικό πρωτάθλημα.