“Πάρτι” της Χιρόνα στο Μπιλμπάο

Η ομάδα του Μίτσελ πέρασε από το “Νουέβο Σαν Μαμές” με 3:2 επί της Αθλέτικ και μπήκε… για τα καλά στη μάχη των θέσεων που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Αλέιξ Γκαρσία. Στο 19′ κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους χάρη σε αυτογκόλ του Ντε Μάρκος. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν στο 35′, όταν και μείωσαν με τον Μπερτσίτσε. Στο 45’+1′ όμως κόπηκαν… τα φτερά τους, μιας και μπήκε νέο αυτογκόλ, αυτή τη φορά από τον Βέσγκα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν μεγάλες ευκαιρίες, με την Μπιλμπάο απλώς να μειώνει στο 89′ με τον Ραούλ Γκαρσία.

Η Χιρόνα… βολεύτηκε πλήρως με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Άλλωστε πλέον έχει 30 βαθμούς στη 10η θέση, όμως απέχει μόλις κατά δύο από την 7η Αθλέτικ, η οποία βρίσκεται πλέον σε… δύσκολη κατάσταση.//