“Λυτρωτής” Μίτροβιτς στο 90′ | Πήρε βαθμό η Νότιγχαμ

Με τον Σέρβος επιθετικό της Φούλαμ να είναι για άλλη μία φορά ο απόλυτος πρωταγωνιστής ολοκληρώθηκε το απογευματινό πρόγραμμα του Σαββάτου στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα του κόσμου.

Ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς έδωσε τη… λύση στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα σκοράροντας λίγο πριν το φινάλε. Ταυτόχρονα, η Νότιγχαμ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το “Γκούντινσον Παρκ”. Η Σαουθάμπτον γύρισε το κατά της 1-0 και απέδρασε με το “διπλό” από την έδρα της Λέστερ, ενώ η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε της Άστον Βίλα με 3-1.

Φούλαμ – Μπρέντφορντ 3-2

Οι “κότατζερς” βρήκαν με το… καλημέρα δίχτυα στην αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό, ο Ριντ πήρε το ριμπάουντ σε σουτ του Στάνσφιλντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 20′, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Παλίνια να σηκώνεται υψηλότερα από όλους στη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Ρέια. Στο 44′, η Μπρέντφορντ κατάφερε να μειώσει στο σκορ, με γκολ του Νόργκαρντ. Στο 77′ ήρθε η ισοφάριση με τον Τόνεϊ. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα, όμως, δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Ο συνήθης ύποπτος, Αλεξάνταρ Μίτροβιτς, πέτυχε το τρίτο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους στο 90ο λεπτό.

ΓΚΟΛ: 1′ Ριντ, 20′ Παλίνια, 90′ Μίτροβιτς – 44′ Νόργκαρντ, 71′ Τόνεϊ

Έβερτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1

Δίχως ρυθμό άνοιξε το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, ωστόσο αμφότερες είχαν σκληρά μαρκαρίσματα, που δεν επέτρεπαν σε καμία εκ των δύο να διαμορφώσουν το παιχνίδι τους στο χορτάρι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τέσσερις κίτρινες κάρτες, ωστόσο δίχως σκορ. Το δεύτερο μισό δεν διέφερε πολύ στην εικόνα, με τα τελευταία 10 λεπτά όμως να γίνονται… ροντέο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 82′ με τον Τζόνσον και “άγγιξαν” τη νίκη. Έξι λεπτά αργότερα ο Γκρέι ισοφάρισε μετά από ασίστ του… Πίκφορντ, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΓΚΟΛ: 88′ Γκρέι – 82′ Τζόνσον

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 3-1

Οι “χωριάτες” κατάφεραν να προηγηθούν στον αγώνα μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Γουότκινς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από πάσα του Μπέιλι, ωστόσο η… χαρά της Άστον Βίλα δεν διήρκησε πολύ. Στο 8ο λεπτό, ο Ζαχά ισοφάρισε για την ομάδα του, έπειτα από ασίστ του Εντουάρ. Η ομάδα του Πάτρικ Βιεϊρά έκανε την ανατροπή στο 26′ με τον Σλουπ, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR για οφσάιντ. Στο 58ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο οποίο αστόχησε ο Ζαχά, αλλά στη συνέχεια πήρε το “ριμπάουντ” και σκόραρε. Στο 71′ ο Ματετά “καθάρισε” τη νίκη για την ομάδα του με όμορφο τελείωμα μετά από ασίστ του Μίτσελ.

ΓΚΟΛ: 8′, 58′ Ζαχά, 71′ Ματετά – 5′ Γουότκινς

Λέστερ – Σαουθάμπτον 1-2

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς θέλησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να “βραχυκυκλώσει” την ομάδα των “αγίων” και να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι “αλεπούδες” είχαν την υπεροχή, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την πλευρά της Σαουθάμπτον. Μάλιστα, ο Μαρά βρήκε δίχτυα στο 27ο λεπτό, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 54′, ο Τζέιμς Μάντισον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Ραλφ Χάσενχουτλ, όμως, είχαν τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχαν την ανατροπή. Στο 68ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση χάρη σε αυτογκόλ του Τζάστιν, ενώ στο 84′ ο Άνταμς γύρισε… τούμπα το ματς και έγραψε το τελικό 2-1.

ΓΚΟΛ: 54′ Μάντισον – 68′ Τζάστιν (αυτογκόλ), 84′ Άνταμς