“Λυτρώθηκε” στο τέλος η Μπαρτσελόνα

Λίγο έλειψε η Κάντιθ να “χαλάσει” την πρώτη εμφάνιση των “μπλαουγκράνα” στο “Μονζουίκ”, ωστόσο οι παίκτες του Τσάβι πέτυχαν δύο γκολ στο φινάλε και πήραν τη νίκη με 2:0.

Αναποτελεσματική γι’ ακόμη μία φορά παρουσιάστηκε η Μπαρτσελόνα, που μπορεί να πήρε αυτό που ήθελε, ωστόσο προβλημάτισε και πάλι με την εικόνα της, όπως συνέβη και με την ισοπαλία στην πρεμιέρα απέναντι στη Χετάφε.

Η Κάντιθ κλείστηκε στην άμυνά της και παραλίγο να φύγει με τον βαθμό από την Βαρκελώνη, μιας και οι “μπλαουγκράνα” χρειάστηκαν 82 λεπτά, προκειμένου να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, την ώρα που ο Τερ Στέγκεν σημείωνε ακόμη ένα clean sheet.

Τη λύση στην επίθεση έδωσε ο Πέδρι, όταν μετά από συνδυασμό με τον Ιλκάι Γκουντογάν και κάθετη πάσα του Γερμανού, άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, κάνοντας το 1:0 στο 82′.

Το τελικό 2:0 διαμορφώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φεράν Τόρες, που σκόραρε μετά την ασίστ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν αφήσει αρκετούς χώρους ανοικτούς, προσπαθώντας να φθάσουν στην ισοφάριση.//ΜΠ.