“Λύτρωσε” την Εσπανιόλ ο Μπρέιθγουεϊτ

Oι Καταλανοί πήραν σημαντική νίκη απέναντι στην Μπέτις (1:0) στο “Κορνεγιά Ελ-Πρατ”, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της La Liga, “σκαρφαλώνοντας” στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “πράσινοι” ήταν ανώτεροι στην αναμέτρηση, όμως η Εσπανιόλ ήταν αυτή που βρήκε το γκολ στο 43ο λεπτό. Ο Νταρντέρ έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Στο 51ο λεπτό ο Αλέις Βιδάλ έκανε το 2:0, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR. Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφεραν και η ομάδα της Βαρκελώνης πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς.

Η Μπέτις έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη τετράδα της La Liga, όμως διατηρείται στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι Καταλανοί βρίσκονται μόλις τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, όμως πήραν μία “ένεση” ψυχολογίας.//