“Λύγισε” και το VAR η Άουγκσμπουργκ

H ομάδα του Ενρίκο Μάασεν, παρότι είδε δύο γκολ της να ακυρώνονται, κατάφερε να επικρατήσει με 1:0 της Χόφενχαϊμ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga, παίρνοντας βαθμολογική… ανάσα.

Στο 8ο λεπτό ο Άρνε Ένχελς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το VAR ακύρωσε το γκολ του, καθώς είχε προηγηθεί φάουλ. Στο 33′, ο Πάντεραμπεκ βρήκε τον Ανχελίνο, ο οποίος σούταρε με δύναμη, μην καταφέρνοντας να βρει εστία. Στο 47′, η Άουγκσμπουργκ πέτυχε και δεύτερο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε ξανά από το VAR, για φάουλ στην αρχή της φάσης.

Στο 82ο λεπτό ο Αντρέι Κράμαριτς πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως ο Γκίκιεβιτς νίκησε τον Κροάτη. Στο 88ο λεπτό ήρθε η… λύτρωση για τους γηπεδούχους. Ο Φρέντρικ Γένσεν σηκώθηκε ψηλότερα από όλους σε ένα κόρνερ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Η Άουγκσμπουργκ επέστρεψε στις νίκες και έφτασε τους 24 βαθμούς, μεγαλώνοντας την απόσταση, στους επτά βαθμούς, από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Χόφενχαϊμ αγνοεί τη νίκη από τις 14 Οκτωβρίου και παραμένει κοντά στον… κίνδυνο, έχοντας 19 βαθμούς.//