“Κρυφοκοιτάζει” Ευρώπη η Νις

H ομάδα του Ντιντιέ Ντιγκάρ παρέμεινε αήττητη για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι, παίρνοντας παράλληλα την τέταρτη σερί νίκη της, επικρατώντας με 2:0 της Αζαξιό για την 23η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Νις άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ντάντε να σκοράρει με κοντινό σουτ. Στο 42′, η κεφαλιά του Ελ Ιντρίσι πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σμάιχελ. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Μπιλάλ Μπραχίμι να πλασάρει εύστοχα μέσα από την περιοχή. Ο ίδιος παίκτης “έγραψε” το τελικό 3:0 στο 90ο λεπτό, με δυνατό σουτ.

Οι Νικαιώτες βρίσκονται, πλέον, στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και… κρυφοκοιτάζει τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Αντιθέτως, η Αζαξιό εξακολουθεί να βρίσκεται στην “επικίνδυνη ζώνη”, με μικρή όμως διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται από πάνω της.//