“Κόλλησαν” στο Βερολίνο

Η Χέρτα έμεινε στο 1-1 με τη Χόφενχαϊμ και αποκόμισαν από έναν βαθμό στην 8η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Χέρτα και Χόφενχαϊμ στο Βερολίνο, καθώς οι δύο ομάδες “κόλλησαν” στο 1-1. Η Χόφενχαϊμ, από τη μία έφτασε στους 14 βαθμούς, ούσα στην πέμπτη θέση, ενώ η Χέρτα έχει 7 βαθμούς και βρίσκεται στην 14η θέση.

Στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Κράμαριτς μετά από συνεργασία με τον Καμπάκ. Ωστόσο, το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ. Μόλις 12 λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Λουκεμπάκιο μετά από ωραία ασίστ του Εζούκε. Η Χέρτα ανέβασε το ρυθμό της στο δεύτερο μισό, πιέζοντας όλο και περισσότερο για να βρει το γκολ της νίκης. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 2-1, όταν ο Κράμαριτς “εισέβαλλε” στην περιοχή, όντας αποδέκτης της μπάλας, αλλά το σουτ που έκανε, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Εν συνεχεία, ο Πομέλ πήρε το… ριμπάουντ, έκανε την κεφαλιά και ο Κρίστενσεν αποσόβησε τον κίνδυνο για να κατευθυνθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να πάρουν… κεφάλι στο σκορ. Στο 57′, ο Λουκεμπάκιο έκανε ένα εξαιρετικό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 75′, η Χόφενχαϊμ έχασε τη δική της μεγάλη στιγμή. ο Στίλερ έκανε μία καλή ενέργεια, έδωσε στον Μπαουμγκάρτνερ μέσα στην περιοχή, ωστόσο εκείνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

ΓΚΟΛ: 37′ Λουκεμπάκιο / 25′ Κράμαριτς