“Κόκκινη” πρόκριση για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Παρά το γεγονός ότι έως το 75′ ήταν πίσω στο σκορ, η ομάδα του Ερίκ Τεν Χαγκ επιβλήθηκε με 3:1 της Φούλαμ των… εννέα παικτών στο “Old Trafford” και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του FA Cup.

Σε ένα παιχνίδι με… επεισοδιακό χαρακτήρα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να βγάλει αντίδραση. Οι “κόκκινοι διάβολοι” υπέστησαν μια γερή ψυχρολουσία, όταν ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς έκανε το 1:0 υπέρ των χωριατών στο 50′. Στο 72ο λεπτό όμως, οι ισορροπίες της αναμέτρησης άλλαξαν πλήρως, μιας και η ομάδα του Μάρκο Σίλβα έχασε δύο (!!) παίκτες με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο λόγος για τον σκόρερ των φιλοξενούμενων, αλλά και τον Γουίλιαν, όπως επίσης και τον Πορτογάλο προπονητή. Η αιτία που τα προκάλεσε όλα αυτά ήταν το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, με τον Βραζιλιάνο να αποτρέπει σίγουρο γκολ με το χέρι και τον Σέρβο να… επιτίθεται στο διαιτητή. Ο Πορτογάλος προπονητής διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα, συμπληρώνοντας την “κόκκινη τριπλέτα” μέσα σε 60 δευτερόλεπτα. Όταν επανήλθε η τάξη, ο Μπρούνο Φερνάντες ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 75′, καταφέρνοντας έτσι να ισοφαρίσει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάρσελ Ζάμπιτσερ ανέτρεψε το σκορ, ενώ ο Φερνάντες “καθάρισε” νίκη και πρόκριση στο 90’+6′, διαμορφώνοντας το τελικό 3:1.

Λίγο νωρίτερα, στο “Amex Stadium” η Μπράιτον διέλυσε την Γκρίμσμπι με 5:0. Οι “γλάροι” έκαναν… πάρτι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και είδαν τους Ούνταβ (6′), Φέργκιουσον (51′, 70′), Μαρτς (82′) και Μιτόμα (90′) να χρίζονται σκόρερ.

Στην πιο… ανατρεπτική αναμέτρηση της ημέρας, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ γύρισε δύο φορές από… την κόλαση και επικράτησε της Μπλάκμπερν με 3:2. Ο Μπρέρετον άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 21′, με το αυτογκόλ του Γκάλαχερ να φέρνει ισορροπία στο 28′. Στο 60′ όμως, οι “ρόβερς” πήραν εκ νέου το προβάδισμα, χάρη σε τέρμα του Σζμόντικς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά, με τον ΜακΜπέρνι στο 81′ και ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή στο 90’+1′, όταν ο Ντόιλ διαμόρφωσε το τελικό 3:2.//