“Κλειδώνουν” τα εισιτήρια για τον Β` προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Με τις δεύτερες αναμετρήσεις, που θα δώσουν και την πρόκριση στην επόμενη φάση, ολοκληρώνεται ο πρώτος προκριματικός γύρος της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.

Οι δεύτερες αναμετρήσεις του Α’ προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ γίνονται σήμερα και αύριο (12-13/7) και θα δώσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση τις διοργάνωσης.

Προβάδισμα για να συνεχίσουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης, έχουν οι Σάμροκ Ρόβερς, Σκούπι και Μπόντο Γκλιμτ, ενώ φαβορί μετά τον πρώτο αγώνα είναι οι Ζαλγκίρις, Κλουζ, Φερεντσβάρος και Σερίφ Τιρασπόλ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Τρίτη 12 Ιουλίου

Βίκινγκουρ Ρέκιαβικ (Ισλανδία) – Μάλμε (Σουηδία)        (2-3)

Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)     (0-2)

Ζαλγκίρις-Λιθουανία) – Μπαλκάνι (Κόσοβο)                (1-1)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία)          (0-1)

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)          (0-3)

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Σκούπι (Β.Μακεδονία)    (0-3)

RFS Ρίγα (Λετονία) – Ελσίνκι (Φινλανδία)                (0-1)

Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε) – Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)     (0-3)

Τίρανα (Αλβανία) – Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)           (0-1)

Σερίφ (Μολδαβία) – Ζρίνσκι (Βοσνία)                     (0-0)

Τετάρτη 13 Ιουλίου

Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) – Μάριμπορ (Σλοβενία)   (0-0)

Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία) – Σλόβαν Μπρ. (Σλοβακία)     (0-0)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Τομπόλ (Καζακστάν)            (0-0)

Κλουζ (Ρουμανία) – Πιούνικ (Αρμενία)                    (0-0)

Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία) – Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)         (0-1)

* Οι νικητές προκρίνονται στον δεύτερο προκριματικό γύρο (στον οποίο θα μετάσχει και ο Ολυμπιακός), με τα πρώτα παιχνίδια να είναι προγραμματισμένα για τις 19-20 Ιουλίου και τις ρεβάνς για τις 26-27 του ίδιου μήνα. Οι ηττημένοι του πρώτου προκριματικού γύρου συνεχίζουν στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ.

Τα ζευγάρια του Β` προκριματικού γύρου είναι τα εξής:

Τομπόλ (Καζακστάν) ή Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Σκούπι (Β. Μακεδονία) ή Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)

Λεχ Πόζναν (Πολωνία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – Ζυρίχη (Ελβετία)

Ελσίνκι (Φινλανδία) ή RFS Ρίγα (Λετονία) – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) ή Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία) – Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) ή Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε)

Μπαλκάνι (Κόσοβο) ή Ζαλγκίρις (Λιθουανία) – Μάλμε (Σουηδία) ή Νικητής προ-προκριματικού τουρνουά

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) ή Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυροβούνιο) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)

Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) – Ζρίνσκι (Βοσνία) ή Σερίφ (Μολδαβία)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Ολυμπιακός (Ελλάδα)

Πιούνικ (Αρμενία) ή Κλουζ (Ρουμανία) – Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Τίρανα (Αλβανία)

Μίντιλαντ (Δανία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

*Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 19-20 Ιουλίου και οι ρεβάνς στις 26-27 του ίδιου μήνα. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στον τρίτο προκριματικό γύρο, ενώ οι ηττημένες μεταφέρονται στον τρίτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ