“Καθάρισε” την πρόκριση η Μπόντο Γκλιμτ, ανοικτοί λογαριασμοί στο Μπακού

Η νορβηγική ομάδα βρίσκεται πολύ κοντά στην ιστορική παρουσία της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς επικράτησε με 5-0 της Ζαλγκίρις, στο πλαίσιο του πρώτου παιχνιδιού του τρίτου προκριματικού γύρου. Μοιρασιά στο Καραμπάγκ – Φερεντσβάρος.

Η Μπόντο Γκλιμτ νίκησε εύκολα στο “Ασπμίρα” τη Ζαλγκίρις με 4-0 και βρίσκεται με το ένα… πόδι στα πλέι οφς της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και πλησίασε στην παρθενική της παρουσία στους ομίλους του θεσμού.

Η ομάδα του Κχιετίλ Κνούτσεν άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό από τα έντεκα μέτρα με τον Βέτλεσεν και τρία λεπτά αργότερα έθεσε τις βάσεις για τη νίκη με διπλασιασμό του σκορ από τον Πελεγκρίνο. Στο δεύτερο μέρος και το 58ο λεπτό, ο Σάλβεσεν έκανε το 3-0 και μετά από τρία λεπτά, ο Χοϊμπράτεν πέτυχε το 4-0. Στο 90+3′, ο Εσπεγιόρντ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Στο “Αζερσούν Αρένα” του Μπακού,  η Καραμπάγκ έμεινε στο 1-1 με τη Φερεντσβάρος και καλούνται να λύσουν τις διάφορες τους στη Βουδαπέστη για τον επαναληπτικό αγώνα. Η ουγγρική ομάδα προηγήθηκε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπολί, ωστόσο η Καραμπάγκ ισοφάρισε στο 34′ με τον Ογουσού και πήρε προβάδισμα με τον Γουάτζι, αλλά το γκολ του Σενεγαλέζου ακυρώθηκε κατόπιν χρήσης του VAR ως οφσάιντ.

Οι επαναληπτικοί αγώνες και των δύο ζευγαριών είναι προγραμματισμένοι για τις 9 Αυγούστου, όπου θα κριθούν οι ομάδες που θα εξασφαλίσουν την πρόκριση στα πλέι οφς του Τσάμπιονς Λιγκ.