“Καθάρισε” την Φιορεντίνα και… έδειξε τετράδα!

Η Ρόμα επικράτησε με 2:0 των “βιόλα”, για την 18η αγωνιστική της Serie A και εξακολουθεί να βρίσκεται στο… κόλπο για την τετράδα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα στο 2023 και νίκησε με 2:0 τη Φιορεντίνα στο “Ολίμπικο”. Με αυτή τη νίκη, η Ρόμα έφτασε τους 34 βαθμούς, φτάνοντας τη Λάτσιο και την Αταλάντα στην πέμπτη και την έκτη θέση αντίστοιχα. Παράλληλα, βρίσκεται στο -3 από την τέταρτη Ίντερ και την τρίτη Γιουβέντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “τζιαλορόσι”, από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, θέλησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, έχοντας την κατοχή. Οι δύο ομάδες δεν είχαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους και έτσι ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Η Φιορεντίνα έμεινε με δέκα παίκτες από νωρίς, καθώς ο Ντοντό δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μόλις στο 24ο λεπτό. Το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 40′ άνοιξε το σκορ με τον Ντιμπάλα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από τον Έιμπραχαμ, γράφοντας το 1:0. Έως το φινάλε του ημιχρόνου, η Ρόμα διατήρησε το προβάδισμά της και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1:0 στον πίνακα του σκορ.

Στην επανάληψη, οι “τζιαλορόσι” συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι “βιόλα” δεν αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα. Στο 51′, η Ρόμα είχε καλή τελική για να διευρύνει το προβάδισμά της. Ο Τσελίκ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Τερατσιάνο απόκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το 1:0 στο σκορ. Στο 61′, η Ρόμα απείλησε ξανά, με τον Έιμπραχαμ να σουτάρει μέσα στην περιοχή και ο Τερατσιάνο αποσόβησε εύκολα τον κίνδυνο. Μετά το 70′, η ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο είχε την κατοχή της μπάλας και αναζητούσε διαδρόμους για να απειλήσει, παρόλο που αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές. Οι “τζιαλορόσι” κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 82′, με τον Ντιμπάλα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.//

ΓΚΟΛ: 40′, 82′ Ντιμπάλα
Κίτρινες: 15′ Σμόλινγκ, 56′ Κουμπούλα / 4′ Ντοντό, 56′ Γκονσάλες, 79′ Ίγκορ
Κόκκινη: 24′ Ντοντό

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Κουμπούλα, Κριστάντε, Μποβ (67′ Μάτιτς), Πελεγκρίνι (74′ Ταχίροβιτς), Τσελίκ, Ζαλέφσκι (67′ Σπινατσόλα), Ντιμπάλα (89′ Μπελότι), Έιμπραχαμ (89′ Σόλμπακεν)

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Μιλένκοβιτς, Ίγκορ, Ντοντό, Μπιράγκι, Άμραμπατ, Ντάνκαν (29′ Βενούτι), Ικονέ (46′ Γκονσάλες), Κουαμέ, Μποναβεντούρα (85′ Καστροβίλι), Γιόβιτς (46′ Μπάρακ)