“Καθάρισε” ο Ντε Μπρόινε και την έστειλε στην κορυφή

Με μία φανταστική εκτέλεση φάουλ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Λέστερ στο “Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ” και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ.

Στην κορυφή της κατάταξης, με 29 βαθμούς, βρίσκονται πλέον οι “πολίτες”. Το εκπληκτικό τέρμα του Ντε Μπρόινε ήταν αρκετό για να χαρίσει το τρίποντο.

Όπως ήταν λογικό, η Μάντσεστερ Σίτι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο δευτερόλεπτο. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα “πολιορκούσαν” την περιοχή του Γουόρντ, έχοντας κάποιες ευκαιρίες. Ωστόσο, καμία εξ’ αυτών δεν μπορεί να θεωρηθεί… τεράστια. Ταυτόχρονα, οι “αλεπούδες” επιχειρούσαν συνεχώς να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα μέσω αντεπιθέσεων. Καμία από τις δύο ομάδες δεν τα κατάφερε πριν το ημίχρονο.

Βέβαια, οι “πολίτες” προηγήθηκαν με την έναρξη του δεύτερο μισού. Στο 49′, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε εκτέλεσε με αριστουργηματικό τρόπο ένα φάουλ από τα 25+ μέτρα. Η μπάλα κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών του Γουόρντ κι από εκεί στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γιούρι Τίλεμανς επιχείρησε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν τα κατάφεραν. Παρ’ όλα αυτά υπήρξαν ιδιαιτέρως απειλητικοί, ειδικότερα στα τελευταία λεπτά.

ΓΚΟΛ: 49′ Ντε Μπρόινε

Δοκάρι: 54′ Τίλεμανς

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Γουόρντ, Φαές, Σογιουντσού (72′ Ντάκα), Αμάρτεϊ, Τζάστιν, Τίλεμανς, Ντιούσμπουρι-Χολ (46′ Μεντί), Καστάν, Μπαρνς, Μάντισον, Βάρντι (71′ Ιχεανάτσο)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Λαπόρτ, Στόουνς, Ακάντζι (72′ Ντίαζ), Ρόδρι, Γκιουντογκάν, Γκρίλις, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Αλβάρες (77′ Φόντεν)