“Ίδρωσε” αλλά τα κατάφερε η Νάπολι

Η πρωτοπόρος της Serie A πέτυχε την 10η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2:0 της Έμπολι, χάρη στα γκολ των Ίρβινγκ Λοσάνο και Πιότρ Ζιελίνσκι και διατήρησε τη διαφορά από τις αντιπάλους της.

Η Νάπολι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην αναμέτρηση, όσον αφορά την κατοχή της μπάλας, προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως η απουσία του Κβαρατσκέλια ήταν εμφανής στο δημιουργικό κομμάτι. Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα, με την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να βρίσκει χώρους μετά την κόκκινη που δέχθηκε ο Λουπέρτο.

Στο πρώτο μισάωρο οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια σπουδαία φάση, με τη Νάπολι να έχει τον πλήρη έλεγχο, όμως να μην μπορεί να “διασπάσει” την αντίπαλη άμυνα. Στο 33′, ο Ρασπαντόρι βρήκε ωραία τον Εντομπελέ στην περιοχή, το σουτ του οποίο έκοψε με τάκλιν ο Λουπέρτο. Στο 39ο λεπτό Ανγκισά και Ντι Λορέντσο συνεργάστηκαν ωραία από τη δεξιά πλευρά, με τον τελευταίο να σεντράρει ωραία και τον Ρασπαντόρι με γυριστό σουτ να “απειλεί” τον Βικάριο, όμως να μην καταφέρνει να τον νικήσει.

Στο 52′, ο Ρασπαντόρι βρήκε τον Ανγκισά στην περιοχή, το σουτ του οποίου κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 53ο λεπτό η Έμπολι είχε την πρώτη καλή της στιγμή, με τον Μπαντινέλι να μπαίνει στην περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια, όμως το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 61′, ο Πολιτάνο εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Όσιμεν πήδηξε ψηλότερα από όλους, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 68ο λεπτό ο Μάριν ανέτρεψε τον Ρασπαντόρι στην περιοχή, ο Λοσάνο ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Στο 88′, ο Λοσάνο έκανε ωραία σέντρα, ο Όσιμεν δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, όμως ο… επελαύνων Ζιελίνσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ: 68′ Λοσάνο (πεν.), 88′ Ζιελίνσκι

Κίτρινες: 57′ Όστιγκαρντ / 15′ Μπαντινέλι, 21′ Σατριάνο, 39′, 74′ Λουπέρτο, 61′ Παρίζι, 90′ Χέντερσον

Κόκκινη: 74′ Λουπέρτο

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Κιμ, Όστιγκαρντ, Ρούι, Ανγκισά, Λομπότκα (90′ Ντέμε), Εντομπελέ (64′ Ζιελίνσκι), Πολιτάνο (64′ Ελμάς), Ρασπαντόρι (64′ Λοσάνο), Όσιμεν (90′ Σιμεόνε).

Έμπολι (Πάολο Ζανέτι): Βικάριο, Στογιάνοβιτς, Ισμαΐλι, Λουπέρτο, Παρίζι, Χαάς (59′ Άκπρο), Μάριν (85′ Εκόνγκ), Μπαντινέλι (73′ Γκράσι), Μπαλντάνζι (73′ Χέντερσον), Μπαϊράμι, Σατριάνο (59′ Λάμερς).