“Γλίτωσε” την ήττα η Βιγιαρεάλ

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Κίκε Σετιέν προηγήθηκε μόλις στο 15ο λεπτό στο “Μπαλαΐδος”, η Θέλτα παρουσίασε ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια, ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο και είχε πολλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, μην καταφέρνοντας να τις αξιοποιήσει, με το 1:1 να παραμένει ως το τέλος.

Ο Χεράρδ Μορένο έβαλε μπροστά στο σκορ τη Βιγιαρεάλ στο 15′ με ένα φαλτσαριστό πλασέ μέσα από την περιοχή. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν “κυρίαρχοι”, έχασαν πολλές ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Ιάγο Άσπας και στο 68ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση με κοντινό σουτ του Στραντ Λάρσεν.

Οι κεφαλιές των Ντε Λα Τόρε (76′) και Νούνιες (83′) πέρασαν λίγο έξω από την εστία του Πέπε Ρέινα, ενώ στο 89ο λεπτό ο 40χρονος τερματοφύλακας έκανε μία πολύ σημαντική απόκρουση στη δυνατή κεφαλιά του Ρενάτο Τάπια, από το ύψος του πέναλτι.

Τα “κίτρινα υποβρύχια” μπήκαν στην τετράδα, ωστόσο Μπέτις, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπιλμπάο… καραδοκούν, έχοντας παιχνίδι λιγότερο από τη Βιγιαρεάλ. Από την άλλη, η Θέλτα πήρε ένα σημαντικό βαθμό, όμως βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.//