“Γλίτωσε” στο Βερολίνο η Μπάγερν | Τριάρα για τη Ντόρτμουντ

Σε ένα απογευματινό πρόγραμμα με… 18 γκολ, τα φαβορί των πέντε αναμετρήσεων της Bundesliga κατάφεραν να κερδίσουν, χαρίζοντάς μας εκπληκτικό θέαμα συνολικά.

Χέρτα Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 2-3

Οι Βαυαροί έβαλαν πολύ γρήγορα τις βάσεις για τη νίκη τους. Στο 12ο λεπτό, Μανέ και Μουσιάλα συνεργάστηκαν ιδανικά με τον δεύτερο να τελειώνει υποδειγματικά και να ανοίγει το σκορ. Στο 37′, ο Τσουπό-Μοτίνγκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ ένα λεπτό αργότερα έκανε το 3-0. Παρ’ ότι όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, οι πρωτευουσιάνοι αντέδρασαν και μάλιστα μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Στο 40′ μείωσε ο Λουκεμπάκιο με ωραία λόμπα και πέντε λεπτά αργότερα, ο Σέλκε έκανε το 3-2 από το σημείο του πέναλτι.

ΓΚΟΛ: 40′ Λουκεμπάκιο, 45′ Σέλκε / 12′ Μουσίαλα, 37′, 38′ Τσουπό-Μοτίνγκ

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Μπόχουμ 3-0

Οι “κιτρινόμαυροι” έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις τους. Μόλις στο 8′, ο Μουκοκό άνοιξε το σκορ μετά από φανταστική ατομική ενέργεια. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βασίλης Λαμπρόπουλος υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρέινα, ο οποίος δε λάθεψε από τα 11 μέτρα για το 2-0. Στο 45’+2′, ο Μουκοκό τελείωσε τον αγώνα με όμορφη λόμπα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν σαφώς κατώτερος, ωστόσο το ματς είχε κριθεί.

ΓΚΟΛ: 8′, 45’+2′ Μουκοκό, 11′ Ρέινα (πεν.)

Χόφενχαϊμ – Λειψία 1-3

Οι φιλοξενούμενοι ήταν το… αφεντικό του αγώνα από την πρώτη στιγμή. Η κατοχή αλλά και οι ευκαιρίες ήταν για τους “κόκκινους ταύρους”. Μάλιστα, στο 17ο λεπτό ήρθε και το προβάδισμα με τον Ενκουνκού να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ στο παράθυρο του Μπάουμαν. Με αυτό το τέρμα, ο Γάλλος επιθετικός ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή της λίστας των σκόρερ του πρωταθλήματος. Στο 57′, ο Ενκουνκού έβαλε κι άλλο γκολ βάζοντας εκ νέου μπροστά στο σκορ τη Λειψία. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Ντάνι Όλμο ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΓΚΟΛ: 50′ Ρούτερ / 17′, 57′ Ενκουνκού, 69′ Ντ. Όλμο

Άουγκσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2

Το πρώτο γκολ του αγώνα μπήκε… πριν βγουν οι παίκτες από τα αποδυτήρια. Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό από τη σέντρα, ο Μπερίσα άνοιξε το σκορ με σουτ από το όριο της περιοχής. Η ισοφάριση ήρθε στο 12′ όμως, με τον Ρόντε να εκμεταλλεύεται πλήρως την έμπνευση του Εντιμπέ και να γράφει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, χάρη σε τελείωμα από κοντινή απόσταση. Στο 64ο λεπτό, ο Κνάουφ ανέτρεψε το σκορ μετά από μία φάση διαρκείας με τελείωμα μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ (2-1) με την Άιντραχτ να παίρνει το σημαντικό τρίποντο.

ΓΚΟΛ: 1′ Μπερίσα / 13′ Ρόντε, 64′ Κνάουφ

Μάιντζ – Βόλφσμπουργκ 0-3

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο χορτάρι στα πρώτα 30 λεπτά του ματς. Από το 20′ έως το 29′ είχαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ωστόσο, το γκολ το έβαλε η Βόλφσμπουργκ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 33′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ενμέτσα έστειλε τη μπάλα στον Βίμερ με το κεφάλι και αυτός άνοιξε το σκορ από κοντινή απόσταση. Στο 70′ ήρθε το 2-0 από φανταστικό μακρινό σουτ του Άρνολντ. Το ματς κρίθηκε στο 84′, όταν ο Μπακού πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: 33′ Βίμερ, 70′ Άρνολντ, 84′ Μπακού