“Γκέλαρε” στη Βερόνα η Λάτσιο

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ, αλλά το σύνολο του Μάρκο Τζαφαρόνι κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας (1:1), για την 21η αγωνιστική της Serie A.

Τρίτο σερί παιχνίδι που η Λάτσιο αγνοεί τη χαρά της νίκης. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έμεινε στο 1:1 με τη Βερόνα και παρά το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που παραμένει χωρίς νίκη, βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας έχοντας 39 βαθμούς. Οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές στο ιταλικό πρωτάθλημα και αν δεν επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, μπορεί να υποχωρήσει έως και την έκτη θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν και… διάβαζαν τον αντίπαλό τους. Η Λάτσιο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, αλλά αδυνατούσε να τη μετουσιώσει σε ευκαιρίες. Στον αντίποδα, ούτε οι γηπεδούχοι μπορούσαν να φτάσουν σε κάποια αξιοσημείωτη τελική, που θα… ταρακουνούσε τους “λατσιάλι”. Στο 39′ έγινε η πρώτη καλή ευκαιρία από την πλευρά των γηπεδούχων, με τον Ντεπάολι να κάνει ένα ωραίο σουτ από το όριο της περιοχής, αλλά ο Πρόβεντελ αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, με τον Πέδρο να βρίσκεται σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή και να γράφει το 1:0 για το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Βερόνα δεν το έβαλε κάτω και βρήκε άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Μόλις στο 51ο λεπτό, ο Ενγκονζέ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάζοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρόβεντελ, γράφοντας το 1:1. Η Λάτσιο εξακολουθούσε να έχει την κατοχή της μπάλας, δίχως όμως ουσία στο παιχνίδι της. Στο 53′, η Βερόνα άγγιξε την ανατροπή, με τον Λάζοβιτς να κάνει ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε στο δοκάρι του Πρόβεντελ. Εν συνεχεία, ο αγώνας κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ. Έτσι, η Βερόνα και η Λάτσιο έμειναν στο 1:1 και αποκόμισαν από έναν βαθμό στην 21η αγωνιστική της Serie A.

ΓΚΟΛ: 51′ Ενγκονζέ / 45′ Πέδρο
Κίτρινες: 24′ Ντούντα, 34′ Μανιάνι, 81′ Χίεν, 87′ Ντεπάολι / 28′ Τζακάνι