“Γκέλαρε” η Γαλλία, μπήκε με το… δεξί η Αγγλία

Οι “τρικολόρ” γνώρισαν την ήττα με 2:1 από τη Νότια Κορέα, ενώ τα “Τρία Λιοντάρια” κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1:0 επί της Τυνησίας, στην πρώτη αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου Κ20.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Κ20 συνεχίστηκε τη Δευτέρα (22/5) με την πρώτη αγωνιστική του, έχοντας δύο αναμετρήσεις. Η Νότια Κορέα κατάφερε να αρχίσει με εντυπωσιακό τρόπο τις υποχρεώσεις της, καθώς επικράτησε με 2:1 της Γαλλίας, χάρη σε γκολ των Λι Σεούνγκ-Γουόν (22′) και Λι Γιούνγκ-Γιουν (64′). Οι “τρικολόρ” κατάφεραν μόνο να μειώσουν στο 69ο λεπτό με πέναλτι του Βιρζίνιους κι έτσι οι Νοτιοκορεάτες πήραν… κεφάλι στον έκτο όμιλο της διοργάνωσης.

Από την άλλη, η Αγγλία επικράτησε με 1:0 της Τυνησίας και μπήκε με το… δεξί στις δικές της υποχρεώσεις, παίρνοντας εξίσου προβάδισμα στον πέμπτο όμιλο του θεσμού. Τα “Τρία Λιοντάρια” προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Σκάρλετ, που αγωνίζεται στην Πόρτσμουθ και διατήρησαν το προβάδισμά τους, παίρνοντας τη νίκη.//Τ.