“Γκέλα” με το… καλημέρα

Παρά τη μεγάλη ανυπομονησία και τις προσδοκίες που υπήρχαν, η Μπαρτσελόνα “κόλλησε” στο 0-0 με τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο “Spotify Camp Nou” και ξεκίνησε με το… αριστερό τις υποχρεώσεις της στη Λα Λίγκα.

Η ομάδα του Τσάβι είχε τη μπάλα στα πόδια της, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Με αυτόν τον τρόπο χάνει ήδη έδαφος στη μάχη του τίτλου, σε σύγκριση πάντα με τις συνδιεκδικήτριές της.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Η κατοχή έφτανε στα όρια του 70% ενώ οι τελικές ήταν 8-1. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Τσάβι δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αποτέλεσμα αυτού το 0-0 του πρώτου μέρους.

Η εικόνα του δεύτερου μέρους ήταν παρόμοια, με την ουσία να είναι αυτό που έλειπε από την “Μπάρτσα”. Οι “μπλαουγκράνα” βέβαια πέτυχαν δύο γκολ, τα οποία ορθώς δεν μέτρησαν. Την ώρα που στην επίθεση δεν φαινόταν… φως, ήρθαν τα προβλήματα στην άμυνα. Μάλιστα, ο Μπουσκέτς αποβλήθηκε στο 90’+3′ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φαλκάο… πάγωσε τη Βαρκελώνη προτού ο επόπτης ακυρώσει το τέρμα του. Στα τελευταία λεπτά η παρουσία του Μαρκ Αντρέ Τερ Στέγκεν αποδείχθηκε καθοριστική, μιας και χρειάστηκε σε διαφορετικές περιπτώσεις να επέμβει για να κρατήσει το τελικό 0-0.

Κίτρινες: Ντεμπελέ 14′, Μπουσκέτς 74′, 90’+3′ / Τρέχο 45′, Κατένα 45’+5′, Λεζέν 55′, Φαλκάο 69′, Σις 88′, Ντιμιτριέφσκι 89′
Κόκκινες: Μπουσκέτς 90’+3′

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Ε. Γκαρσία, Κρίστενσεν (Ρομπέρτο 61′), Αραούχο, Πέδρι (Κεσιέ 73′), Μπούσκετς, Γκάβι (Ντε Γιόνγκ 61′), Ντεμπελέ, Ραφίνια (Φάτι 61′), Λεβαντόφσκι

Ράγιο Βαγιεκάνο (Άντονι Ιραόλα): Ντιμιτριέφσκι, Φ. Γκάρσια, Κατένα, Λεζέν, Μπαλλιού, Λόπεζ (Βαλεντίν 62′), Σις, Α. Γκαρσία, Τρέχο (Πόζο 84′), Παλαθόν (Σάντσες 79′), Καμέγιο (Φαλκάο 62′)