“Φρέναρε” τους Δανούς ο Πάσαλιτς

Σπουδαία νίκη με 1-0 μέσα στην
Κοπεγχάγη πανηγύρισε η Κροατία, η οποία πήρε το πρώτο της “τρίποντο” στη διοργάνωση.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, η Κροατία κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στον όμιλο, επικρατώντας με 1-0 στο “Πάρκεν Στάντιουμ” χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πάσαλιτς.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς ανέβηκε στους 4 βαθμούς, “πιάνοντας” στη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου της πρώτης κατηγορίας την Αυστρία, εν αντιθέσει με τους Δανούς που παρέμειναν στους 6 βαθμούς και την πρώτη θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα.

Το ματς άρχισε χωρίς ιδιαιτέρως γρήγορο ρυθμό και οι δυο ομάδες δεν απείλησαν αρκετά στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο “κεφάτοι” στην πρώτη μισή ώρα παιχνιδιού, ωστόσο η μεγαλύτερή τους φάση ήταν ένα άστοχο σουτ του Άντερσεν στο 20ο λεπτό. Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα ήρθε από τη Δανία λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, όταν μάλιστα βρήκε δίχτυα με τον Κορνέλιους, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ νωρίτερα στη φάση. Οι δυο ομάδες έμειναν στο “μηδέν” για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δυο Ομοσπονδιακοί τεχνικοί πραγματοποίησαν κάποιες αλλαγές που θα έφερναν ρυθμό και φάσεις στο δεύτερο μέρος. Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Κόβασιτς να ξεφεύγει από την άμυνα της Δανίας, να κάνει ένα σουτ από την αριστερή πλευρά της εστίας, ωστόσο ο Σμάιχελ είχε καλή τοποθέτηση και απέκρουσε εύκολα. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 69′, ο Μόντριτς έδωσε στον Μπρόζοβιτς που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κράμαριτς έπιασε την κεφαλιά και ο Πάσαλιτς ευνοήθηκε από τις κόντρες, νικώντας με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής τον Σμάιχελ για το 1-0 υπέρ της Κροατίας. Στη συνέχεια, η Δανία απείλησε με τον Μπρεϊθγουέιτ στο 82ο λεπτό, ωστόσο το σουτ του βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Λιβάκοβιτς. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ισοφάριση, πέτυχαν ξανά γκολ, το οποίο όμως και πάλι ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR, καθώς ο Όλντερ Βιντ ήταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ. Έτσι, η Κροατία πανηγύρισε την πρώτη της και σπουδαία νίκη στον πρώτο όμιλο της πρώτης κατηγορίας στo Nations League.

ΓΚΟΛ: 69′ Πάσαλιτς
Κίτρινες: 8′ Κορνέλιους, 67′ Άντερσεν / 86′ Μπούντιμιρ

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Βας (61′ Ράσμους Κρίστενσεν), Άντερσεν, Αντρέας Κρίστενσεν, Μάλε, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι, Έρικσεν, Όλσεν (83′ Πόουλσεν), Κορνέλιους (61′ Βιντ), Ντάμσγκααρντ (62′ Μπρέθγουεϊτ).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Βρσάλικο (46′ Στάνισιτς), Έρλιτς, Σούταλο, Γιουράνοβιτς, Γιάκιτς (46′ Κόβατσιτς), Μπρόζοβιτς, Ιβάνουσετς (46′ Μόντριτς), Πάσαλιτς, Όρσιτς (58′ Βλάσιτς), Κράμαριτς (77′ Μπούντιμιρ).