“Εύκολο” τρίποντο για τα “λιοντάρια”

Η ομάδα του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου επικράτησε με 3-1 της Ζιλ Βιθέντε, για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Η Σπόρτινγ Λισαβόνας επικράτησε με 3-1 της Ζιλ Βιθέντε και έφτασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (μπήκε αλλαγή στο 72ο λεπτό) ήταν ανώτερη του αντιπάλου της και προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Μορίτα, μετά την εξαιρετική ενέργεια του Νούνο Σάντος.

Μέσα σε έξι λεπτά τα “λιοντάρια” έκαναν δύο τα τέρματά τους και στην ουσία καθάρισαν τη νίκη, με τον σκόρερ του 1-0 να γίνεται δημιουργός και τον Πέδρο Γκονσάλβες να γράφει το 2-0 με καρφωτή κεφαλιά. Στην επανάληψη αυτό που κυριάρχησε από τις δύο ομάδες ήταν τα νεύρα και οι πολλές κάρτες (5 τον αριθμό), καθώς η Σπόρτινγκ “καιγόταν” για τη νίκη.

Στο 82′ ο Ροτσίνα έγραψε το 3-0, με τον Εσγκάιο να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και να γυρίζει εξαιρετικά παράλληλα, με το τελικό 3-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις, καθώς ο Ναβάρο στο 90+3′ έβαλε το γκολ της τιμής για την ομάδα του.