“Έσωσε” το βαθμό η Ναντ | Σημαντική νίκη για Μονπελιέ

Με πέντε σημαντικές αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 27η αγωνιστική της Ligue 1, με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται κυρίως από τη μέση της βαθμολογίας και κάτω, αλλά και στα ευρωπαϊκά “εισιτήρια”.

Η Μονπελιέ πέρασε νικηφορά από την έδρα της Αζαξιό (1:0), ξεφεύγοντας εννιά βαθμούς από την “επικίνδυνη ζώνη”, ενώ η Ναντ πήρε σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια της να μείνει στην κατηγορία, απέναντι στη Νις (2:2). Η Τουλούζ πήρε, επίσης, τρεις σημαντικούς βαθμούς επί της ουραγού Ανζέρ (2:0) και η Λοριάν επικράτησε με 2:0 της Τρουά. Η Λανς “συνέτριψε” την Κλερμόν (4:0) στην έδρα της και… παραμονεύει για την έξοδο στο Champions League.

Κλερμόν – Λανς 0:4

Ο Λουά Οπέντα “καθάρισε” για τους φιλοξενούμενους μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 31ο λεπτό πήρε την μπάλα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1:0. Στο 34′, οι αμυντικοί της Κλερμόν έκαναν λάθος στην περιοχή και ο Οπέντα έκλεψε την μπάλα και έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 35′ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντιό και δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 3:0. Το παιχνίδι απέκτησε… διαδικαστικός χαρακτήρα, με τη Λανς να σκοράρει για τέταρτη φορά, στο 76ο λεπτό, με τον Κλοντ-Μόρις να σουτάρει με δύναμη έξω από την περιοχή.

Γκολ: 31′, 34′, 35′ Οπέντα, 76′ Κλοντς-Μόρις

Ανζέρ – Τουλούζ 0:2

Στο 24ο λεπτό ο Πιερίκ Καπέλ μπήκε στην περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια, όμως το δυνατό σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 37′, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Ντέσλερ να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει εύστοχα τον Μπερναρντόνι. Η Τουλούζ διπλασίασε τα τέρματα της στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 46′, ο Ντετζέγκερε βρήκε με “έξυπνη” πάσα τον Νταλίνγκα στην περιοχή, με τον Ολλανδό να πλασάρει έξοχα για το 2:0 των φιλοξενούμενων. Η αναμέτρηση διακόπηκε στο 50ο λεπτό, λόγω ορισμένων αντικειμένων που βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο από οπαδούς των γηπεδούχων, ωστόσο συνεχίστηκε κανονικά μετά από 10 λεπτά, με το ρυθμό του παιχνιδιού να χαλάει. Οι παίκτες της Ανζέρ ήταν απογοητευμένοι από την έκβαση του παιχνιδιού, ενώ οι φιλοξενούμενοι φάνηκε πως αρκέστηκαν στο υπέρ τους 2:0, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν ρίσκα και το παιχνίδι να λήγει με το σκορ που “γράφτηκε” από το 46ο λεπτό.

Γκολ: 37′ Ντέσλερ, 46′ Νταλίνγκα

Λοριάν – Τρουά 2:0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Μπάμπα Ντιένγκ κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Γκαγιόν για το 1:0. Στο 17ο λεπτό ο Σενεγαλέζος επιθετικός σκόραρε για δεύτερη φορά, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 20′, ο Λε Φι εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Ταλμπί να παίρνει την κεφαλιά και τον αντίπαλο γκολκίπερ να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση. Η Τρουά βρήκε την ισοφάριση στο 41ο λεπτό με τον Αμπντού Κόντε, όμως το γκολ της ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λοριάν μπήκε με τη διάθεση να διατηρήσει το προβάδισμα της και είχε μία… ανούσια κατοχή, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Όλα έδειχναν πως το 1:0 θα παρέμενε ως τη λήξη της αναμέτρησης, όμως ο Στεφάν Ντιάρα σκόραρε στο 90+2′ και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Γκολ: 9′ Ντιένγκ, 90+2′ Ντιαρά

Ναντ – Νις 2:2

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολύ γρήγορα γκολ (5′), με τον Μόφι να πηδάει ψηλότερα από όλους σε ένα κόρνερ και να σκοράρει με δυνατή κεφαλιά. Η Ναντ αντέδρασε και ανέβασε την απόδοση της, βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης στο 31ο λεπτό, με τον Μούσα Σισοκό να σκοράρει με κεφαλιά. Στο 35ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Λουντοβίκ Μπλας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 53′, ο Τουράμ είδε τον αμαρκάριστο Μπάρκλεϊ στα όρια της περιοχής, με τον Άγγλο να σουτάρει και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 71ο λεπτό ο Γιουσούφ Ενταγισιμίγιε πήρε την μπάλα στην περιοχή και εκτέλεσε με μονοκόμματο σουτ για το 2:1. Οι γηπεδούχοι έψαχναν με… μανία την ισοφάριση και τη βρήκαν στο 88ο λεπτό, με τον Μοχάμεντ να εκμεταλλεύεται την “αδράνεια” στην αντίπαλη άμυνα και σκόραρε με κοντινή κεφαλιά.

Γκολ: 31′ Σισοκό, 88′ Μοχάμεντ / 5′ Μόφι, 71′ Ενταγισιμίγιε

Αζαξιό – Μονπελιέ 0:1

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν τη διάθεση να ρισκάρουν, καθώς αμφότερες χρειάζονταν τη νίκη και επικράτησε η τακτική. Μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο, αυτή του Καζρί στο 41ο λεπτό, ο οποίος έγινε παραλήπτης μιας μακρινής μπαλιάς στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 66ο λεπτό ο Γουαχί μπήκε στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Λερουά από κοντινή απόσταση. Δύο λεπτά αργότερα (68′), ο Σαβανιέ έκανε μία εξαιρετική σέντρα στην περιχοή, με τον Γουαχί να μην αστοχεί αυτή τη φορά και να κάνει το 1:0. Οι φιλοξενούμενοι, στη συνέχεια, ήταν πολύ καλά στημένοι αμυντικά και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, δίχως να απειληθεί στιγμή.//

Γκολ: 68′ Γουαχί