“Επτάσφαιρη” Μονπελιέ στο Μπρεστ | “Καθάρισε” σε 45′ η Μαρσέιγ

Με 17 γκολ να μπαίνουν σε τέσσερις αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το απογευματινό πρόγραμμα της τρίτης ημέρας της τέταρτης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Μονπελιέ “συνέτριψε” με επτά γκολ τη Μπρεστ και η Μαρσέιγ έπαιξε για… ένα ημίχρονο στη Νίκαια. Ταυτόχρονα, Λοριάν και Τρουά κατέβαλαν τις αντιστάσεις των Κλερμόν και Ανζέρ.

Μπρεστ – Μονπελιέ 0-7

Από πολύ νωρίς στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μαουασά εκμεταλλεύτηκε λάθος τον αντιπάλων του και αφού έκανε μια κούρσα άνοιξε το σκορ. Στο 10′, Καζρί και Ουαχί συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να εκμεταλλεύεται τη σέντρα και να κάνει το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο δημιουργός έγινε σκόρερ και μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια, εκτέλεσε από μακριά και τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Τα γκολ σταμάτησαν για… λίγο μιας και στο 25′ ο Νικολά Κοζά πήρε πλεονέκτημα από την ευνοϊκή κατάσταση σε φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το 4-0. Η Μονπελιέ, όμως, δεν έμεινε εκεί και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με τον Ουαχί να σκοράρει ξανά για το 5-0 στο 31′. Με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί, το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Λες-Μελού αποβλήθηκε στο 50′ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 64ο λεπτό ο Ζερμέν έκανε το 6-0 με εντυπωσιακό βον-πλανέ. Ο ίδιος στο 84′ διαμόρφωσε το τελικό 7-0 με ωραίο πλασέ στην κάτω δεξιά γωνία.

ΓΚΟΛ: 6′ Μαουασά, 10′-31′ Ουαχί, 11′ Καζρί, 25′ Κοζά, 64′-84′ Ζερμέν

Νις – Μαρσέιγ 0-3

Οι “Φωκαείς” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τη στιγμή που έγινε η σέντρα. Ο Παγιέ προειδοποίησε με σουτ-κεραυνό που σταμάτησε στο δοκάρι στο 8′ και ο Σάντσες άνοιξε το σκορ δύο λεπτά αργότερα μετά από συνεργασία με τον Κλάους. Οι παίκτες του Τούντορ διατήρησαν το προβάδισμα και το διεύρυναν στο 37′ με φανταστικό σουτ του Ταβάρες έξω από την περιοχή. Στο 42ο λεπτό, ο Σάντσες πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα αλλά και συνολικά με τη φανέλα της Μαρσέιγ.

ΓΚΟΛ: 10′-42′ Σάντσες, 37′ Ταβάρες,

Λοριάν – Κλερμόν 2-1

Η κατοχή άνηκε στους φιλοξενούμενους για πολύ ώρα, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απειλούσαν περισσότερο. Στο 21ο λεπτό ο Μπόρζες παραχώρησε πέναλτι με ένα ετεροχρονισμένο τάκλιν. Ο Μοφί ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ στο 23′. Στο 41ο λεπτό, ο Νιγηριανός ολοκλήρωσε μια εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπόρζες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Στο 62′ η Κλερμόν μείωσε με τον Τσαμ.

ΓΚΟΛ: 23′-41′ Μοφί / 62′ Τσαμ

Τρουά – Ανζέρ 3-1

Την ισορροπία του πρώτου δεκαλέπτου διαδέχθηκε το γκολ των γηπεδούχων στο 12ο λεπτό. Ο Ρόνι Λόπες έκανε μια καλή σέντρα η οποία κατέληξε στο κεφάλι του Ριπάρ με αποτέλεσμα το 1-0 νωρίς νωρίς. Στο 21′ ο Μεντί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μέσα σε 10 λεπτά. Το δεύτερο γκολ ήρθε 49 λεπτά αργότερα με τον Μπαλντέ να παίρνει πάσα του Κουαμέ και να πλασάρει εύστοχα για το 2-0. Στο 67′, η Ανζέρ έδειξε πως έχει… σφυγμό και μείωσε χάρη σε γκολ του Ντιονί. Στο 82ο λεπτό ο Οντομπέρ “καθάρισε” το ματς με ψύχραιμο πλασέ από τη μεγάλη περιοχή.

ΓΚΟΛ: 12′ Ριπάρ, 61′ Μπαλντέ, 82′ Οντομπέρ / 67′ Ντιονί