“Επτάσφαιρη” Κολωνία, διέλυσε τη Βέρντερ

Οι “τράγοι” ήταν ασταμάτητοι και… σκόρπισαν με 7:1 την ομάδα του Όλι Βέρνερ στο “Ράιν Ένερτζι Στάντιον”, η οποία αγνοεί τη νίκη από τις 16 Οκτωβρίου στην Bundesliga.

Η Κολωνία άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Σκίρι να βρίσκει τον Μάινα στην περιοχή και τον δεύτερο να σκοράρει με δυνατό σουτ. Στο 16′, ο Τίγκς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και δε δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με κοντινό πλασέ. Στο 21ο λεπτό ο Τιγκς εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” από τα 40 μέτρα, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 31ο λεπτό οι ρόλοι του πρώτου τέρματος αντιστράφηκαν. Ο Μάινα βρήκε τον Σκίρι κι αυτός πλάσαρε εύστοχα για το 4:0.

Στο 36′, ο Τιγκς κουβάλησε την μπάλα για αρκετά μέτρα, πάσαρε στον Χουσέινμπασιτς και ο τελευταίος νίκησε τον Παβλένκα με κοντινό σουτ. Στο 37ο λεπτό ο Βάισερ πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε λίγο πάνω από την εστία, στην πρώτη ευκαιρία της Βέρντερ Βρέμης. Ο Nτουκς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φούλκριγκ μείωσε σε 5:1 για τους φιλοξενούμενους, με δυνατή κεφαλιά. Στο 45ο λεπτό ο Τιγκς μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στο 51ο λεπτό ο Τιγκς βγήκε τετ α τετ με τον Παβλένκα, όμως πλάσαρε άστοχα. Στο 54′, ο Μάινα έβγαλε ωραία σέντρα και ο Σκίρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό “βολ-πλανέ”. Στο 77ο λεπτό ο Φριντλ προσπάθησε να απομακρύνει μια δυνατή σέντρα, όμως έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 84′, ο Λιούμπισιτς μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με τον Παβλένκα να απομακρύνει με δυσκολία.

ΓΚΟΛ: 9′ Μάινα, 16′, 21′ Τιγκς, 30′, 54′ Σκίρι, 36′ Χουσέινμπασιτς, 77′ Φριντλ (αυτ.) / 38′ Φούλκριγκ
ΔΟΚΑΡΙ: 45′ Τιγκς