“Έπιασε” κορυφή η Αταλάντα | Ματσάρα και ισοπαλία στο Σαλέρνο

Οι “νερατζούρι” κατάφεραν να ξεπεράσουν με 2-0 το εμπόδιο της Μόντσα, με δύο γκολ στο δεύτερο μισό, ενώ στο άλλο ματς των 19:30, Σαλερνιτάνα και Έμπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, μετά από ένα “χορταστικό” παιχνίδι.

Μόντσα – Αταλάντα 0 – 2

Η Αταλάντα “προβλημάτισε” στο πρώτο 45λεπτο, καθώς δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία Ντι Γκρεγκόριο και έτσι στην ανάπαυλα δεν υπήρχε σκορ. Στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές της “θεάς” βγήκαν στο χορτάρι αποφασισμένοι να πάρουν το πολύτιμο για τη συνέχεια τρίποντο. Αρχικά ο Χόιλουντ άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ασίστ του Λούκμαν, ενώ το 2-0 προήλθε, όταν ο Μάρλον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ και η Αταλάντα μετά από αυτή τη νίκη βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ η Μόντσα παραμένει στην τελευταία θέση καθώς κατέγραψε την πέμπτη της ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Σαλερνιτάνα – Έμπολι 2 – 2

Στο παιχνίδι που διεξαγόταν την ίδια ώρα Σαλερνιτάνα και Έμπολί προσέφεραν ένα “χορταστικό” παιχνίδι σε όσους το παρακολούθησαν, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 και μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ με τον Σατριάνο στο 31ο λεπτό, με την ομάδα του Σαλέρνο να απαντάει άμεσα, με τον Ματζόκι στο 39′. Το τέλος του πρώτου μισού βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Η Σαλερνιτάνα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, όταν ο Ντία σκόραρε και έτσι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 2-1. Την τελευταία κουβέντα την είπε, όμως, ο Λάμερς, βρίσκοντας δίχτυα στο 81ο λεπτό, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα. Η Σαλερνιτάνα έτσι έφτασε στην 10η θέση με έξι βαθμούς, ενώ η Έμπολι βρίσκεται στη 15η θέση με τέσσερις βαθμούς.