“Δραπέτευσε” στις καθυστερήσεις η Σασουόλο

Οι “νεροβέρντι’” πανηγύρισαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 της Τορίνο.

Ο Αγκουστίν Άλβαρεζ “λύτρωσε” τη Σασουόλο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο και χάρισε τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Στο 15ο λεπτό, η Τορίνο κέρδισε κόρνερ, με τον Μπουοντζόρνο να παίρνει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση και την μπάλα να περνάει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (17’), ο Σεκ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από μακριά, με τον Κονσίλι να αποκρούει θεαματικά. Στο 33’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς απέκρουσε το αδύναμο σουτ του Ντ’ Αντρέα. Στο 37ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα γκολ, με τον Λαζάρο να παίρνει το ‘’ριμπάουντ’’ και να σκοράρει, ωστόσο ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR. Στο 43’ ο Ντ’ Αντρέα πλάσαρε τον γκολκίπερ της Τορίνο, με τον Τζίτζι να… σώζει το γκολ πάνω στη γραμμή.

Στο 56ο λεπτό, ο Ντ’ Αντρέα σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να αποκρούει εύκολα. Ένα λεπτό αργότερα (57’), ο Λούκιτς απάντησε στην ευκαιρία του Ιταλού, με το σουτ του να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 68’ ο προωθημένος Τζίτζι κοντρόλαρα ανενόχλητος, κατέβασε την μπάλα, όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Κονσίλι.

Στο 80’ ο Λοριέντ εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Σέρβο γκολκίπερ της Τορίνο να αποκρούει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία. Στο 88ο λεπτό, ο Άλβαρεζ έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 93’ ο Ροτζέριο σέντραρε, με τον Άλβαρεζ να πιάνει την κεφαλιά και να τη στέλνει στην κάτω δεξιά γωνία.

ΓΚΟΛ: 90+3’ Άλβαρεζ

Κίτρινες: 10’ Μπουοντζόρνο, 45+2’ Λαζάρο, 57’ Σίνγκο, 84’ Λινέτι / 69’ Λόπεζ

Τορίνο (Ιβάν Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Τζίτζι (79’ Ζίμα), Μπουοντζόρνο, Σίνγκο, Λαζάρο (58’ Αϊνά), Λούκιτς, Λινέτι, Σουρς, Σεκ (58’ Σανάμπρια), Βλάσιτς, Ράντονιτς (58’ Πελέγκρι).

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίζι): Κονσίλι, Τολιάν, Αϊχάν, Φεράρι, Ροτζέριο, Φρατέσι, Λόπεζ, Ντ’ Αντρέα (66’ Τσεϊντέ), Λοριέντ, Χαρουί (66’ Θόρτσβεντ), Πιναμόντι (86’ Άλβαρεζ).