“Δια χειρός” Χάαλαντ οι Νορβηγοί – Τεσσάρα για τη Β. Μακεδονία

Τη δεύτερη νίκη της στο Nations League κόντρα στη Σουηδία πραγματοποίησε η Νορβηγία, η Β. Μακεδονία επικράτησε με το εμφατικό 4-0 του Γιβραλτάρ, ενώ Γεωργία και Βουλγαρία “κόλλησαν” στο μηδέν.

Νορβηγία-Σουηδία 3-2

Με την υπογραφή του Έρλινγκ Χάαλαντ, η Νορβηγία κέρδισε 3-2 τη Σουηδία, και απολαμβάνει την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου της League B. Ο παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι, άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, διπλασιάζοντας τα τέρματα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 54ο λεπτό. Έτσι έφτασε τα 20 γκολ σε 21 αγώνες, με τα 13 να είναι στους τελευταίους εννιά. Οι φολοξενούμενοι μείωσαν με το Φόρσμπεργκ, όμως μετά από πάσα του Χάαλαντ, ο Σέρλοτ σκόραρε βάζοντας την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ. Στις καθυστερήσεις ο Βίκτορ διαμόρφωσε το τελικό 302, μειώνοντας ξανά για τους Σουηδούς. Έτσι οι Νορβηγοί αγκαλιάζουν την πρώτη θέση του ομίλου.

Βουλγαρία-Γεωργία 0-0

Η Βουλγαρία σταμάτησε τις νίκες της Γεωργίας, με το 0-0 στην Τιφλιδα. Το σύνολο του Βιλί Σανιόλ, δεν έκανε το 4 στα 4 καθώς τα βρήκε σκούρα. Παρέμεινε όμως αήττητη στη διοργάνωση και στα τελευταία εννέα παιχνίδια της.

Β. Μακεδονία-Γιβραλτάρ 4-0

Η Βόρεια Μακεδονία σκόρπισε το Γιβραλταρ με 4-0 στα Σκόπια, κερδίζοντας με αυτό το σκορ από το ημίωρο. Τα δύο τέρματα σημείωσε ο Μπόφιαν Μιόβσκι ενώ από ένα σκόραραν Μπάρντι και Τσουρλίνοφ.