“Buzzer Beater” πέναλτι και 2-2 η Εσπανιόλ τη Θέλτα

Απίστευτα πράγματα στο “Balaídos, με τους Καταλανούς να ισοφαρίζουν χάρη σε εύστοχη εκτέλεση του Χοσέλου στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, παρά το αρχικό 2-0 των γηπεδούχων.

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Θέλτα και Εσπανιόλ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα του Σαββάτου (13/08) στη La Liga. Η ομάδα του Εντουάρντο Κουντέ προηγήθηκε με 2-0 στο παιχνίδι, με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από τον Ιάγκο Άσπας και άλλο ένα στο 63′, από τον Γκονσάλο Πασιένσια, στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Βίγκο.

Κάπου εκεί όμως σα να… έκλεισαν οι διακόπτες για τους “κέλτες”. Αρχικά δέχθηκαν τη μείωση στο 72′ με τον Εξπόσιτο, για να έρθει η μυθική ανατροπή στο 90+8′ με το πέναλτι που δόθηκε μέσω χρήσης VAR. Ο Χοσέλου ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Γκολ: Άσπας 45+2′, Πασιένσια 63′- Εξπόσιτο 72′, Χοσέλου 90+8′.

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέ): Μαρτσεσίν, Μάγιο, Αιντού, Νούνιεθ, Γκαλάν, Μπελτράν, Σολάρι, Ροντρίγκεθ, Τσέρβι, Άσπας, Πασιένσια.

Εσπανιόλ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Λεκόμτε, Γκιλ, Γκόμεθ, Καμπρέρα, Ολιβάν, Νταρντέρ, Καλέρο, Σόουζα, Σάεθ, Μελαμέντ, Χοσέλου.