“Απτόητη” η Μόντσα | Ισόπαλο το ντέρμπι στο “Ούντινε”

Οι “μπιανκορόσι” πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και έφτασαν τους 10 βαθμούς στη Serie A, ενώ η ομάδα του Μπέργκαμο πήρε ένα βαθμό στο “Φρίουλι” και περιμένει… στραβοπάτημα της Νάπολι.

Η Αταλάντα έδειχνε να κρατάει το… τρίποντο στα χέρια της, όμως η Ουντινέζε αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε (2-2) στο “ντέρμπι κορυφής”. Η Μόντσα επικράτησε με 2-0 της Σπέτσια και συνέχισε στα θετικά αποτελέσματα. Η Σαλερνιτάνα “ξέρανε” τη Βερόνα (2-1) με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μόντσα-Σπέτσια 2-0

Στο 32′ ο Πεσίνα βρήκε τον Κάρλος Αουγκούστο στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει εύστοχα. Στο 63ο λεπτό, ο Μπαρμπέρις εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Πάμπλο Μάρι να σουτάρει από κοντά και να κάνει το 2-0.

ΓΚΟΛ: 32′ Αουγκούστο, 63′ Μάρι

Ουντινέζε-Αταλάντα 2-2

Στο 36ο λεπτό, ο Αντεμόλα Λούκμαν πήρε την μπάλα στην περιοχή και έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε στον… ουρανό των διχτύων. Στο 56ο λεπτό, ο Ουντότζι ανέτρεψε τον Λουίς Μουριέλ στην περιοχή, με τον Κολομβιανό να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να ευστοχεί, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Στο 67′ η Ουντινέζε μείωσε, με τον Ζεράρ Ντεουλοφέου να σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 78ο λεπτό, ο Πέρεθ έλαβε μια σέντρα κι έστειλε την μπάλα στο αριστερό “Γ” με καρφωτή κεφαλιά.

ΓΚΟΛ: 67′ Ντεουλοφέου, 78′ Πέρεθ / 36′ Λούκμαν, 56′ Μουριέλ

Σαλερνιτάνα-Βερόνα 2-1

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18′, με τον Κριστόφ Πιάτεκ να λαμβάνει έξοχη πάσα του Μπονατσόλι και τον Πολωνό να σκοράρει από κοντινή απόσταση. Στο 56ο λεπτό, ο Ντόιγκ έστειλε την μπάλα στην περιοχή με βαθιά μπαλιά, ο Ντεπάολι βρέθηκε αμαρκάριστος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σαλερνιτάνα “έκλεψε” τη νίκη με ωραίο σουτ του Ντιά από το ύψος της περιοχής.

ΓΚΟΛ: 18′ Πιάτεκ, 90+4′ Ντιά / 56′ Ντεπάολι