“Απόδραση” μέσα από την ομίχλη για την Κολωνία

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα για τον 4ο όμιλο του Conference League, οι Γερμανοί βρήκαν την λύση από την άσπρη βούλα, επικράτησαν με 1-0 της Σλοβάτσκο και έμειναν “ζωντανοί” στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η διακοπή του αγώνα λόγω ομίχλης στο 6ο λεπτό, ήταν η αιτία ώστε να ματαιωθεί ο αγώνας και να συνεχιστεί σήμερα προκειμένου να ολοκληρωθεί η προτελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου για το Κόνφερενς Λιγκ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε από το 8ο λεπτό όπου είχε σταματήσει. Στο 52′ ο Κάινζ νικήθηκε από τον Γκιουνκέν από την άσπρη βούλα, όμως ο Ντούντα μισή ώρα αργότερα, έδωσε την λύση από το ίδιο σημείο και η Κολωνία έφυγε νικήτρια από την Τσεχία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε (και πάλι) με αμφότερες τις ομάδες να είναι φανερά επηρεασμένες από την χθεσινή ταλαιπωρία, είναι χαρακτηριστικό ότι για ένα μισάωρο δεν σημειώθηκε καμία αξιοσημείωτη στιγμή ενώ στο 29′ ο Ανταμίαν προσπάθησε να απειλήσει με ωραίο σουτ εκτός περιοχής το οποίο κόντραρε. 5 λεπτά αργότερα πάλι ο ίδιος παίκτης, απείλησε ξανά αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Στο 42′ η πρώτη μεγάλη στιγμή της Σλοβάτσκο, όταν ο Ντόσκι βρέθηκε στην μικρή περιοχή, πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη η Κολωνία μπήκε πιο δυναμικά και στο 50′ κέρδισε πέναλτι. Ο Φλοριάν Κάινζ ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία, ο Γκιουνκέν όμως μάντεψε σωστά και πραγματοποίησε την απόκρουση. Το επόμενο δεκάλεπτο μετά το χαμένο πέναλτι υπήρξαν πολλά νεύρα και βγήκαν δυο κίτρινες κάρτες. Στο 61′ η Σλοβάκο ξαναβρήκε τα πατήματα της αλλά η προσπάθεια του Πετρζέλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 77′ ένα σουτ του Ντούντα από το ύψους του πέναλτι δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Στο 82′ η Κολωνία κέρδισε νέο πέναλτι, αυτή τη φορά την ευθύνη ανέλαβε ο Ντούντα ο οποίος δεν λάθεψε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Δυο λεπτά αργότερα η Σλοβάτσκο λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά ο Σκβάμπε είπε “όχι” σε κεφαλιά του Χόφμαν.

ΓΚΟΛ: 82′ (πεν.) Ντούντα