“Απέδρασε” από το “Ελ Σαδάρ” η Χετάφε

Η Οσασούνα υποδέχθηκε τους “αθουλόνες”, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο “διπλό” με 2-0 για την έκτη αγωνιστική της La Liga.

Οι “κόκκινοι” υποδέχθηκαν την Χετάφε στο “Ελ Σαδάρ” για την έκτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Για το σύνολο Αρασάτε πήγαν όλα… στραβά και ήρθε η δεύτερη ήττα στη σεζόν με αποτέλεσμα να παραμένουν στην έκτη θέση με 12 βαθμούς, προς το παρόν. Από την άλλη, αυτό το τρίποντο ήταν μεγάλη “ανάσα” στην ομάδα του Κίκε Φλόρες, η οποία έφτασε τους επτά βαθμούς και “σκαρφάλωσε” στην 14η θέση, “ξεκολλώντας” από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Οσασούνα να έχει την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Χετάφε. Η πιο σημαντική στιγμή για τους γηπεδούχους, ήρθε στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Γκόμες υποδέχθηκε με ωραίο τρόπο τη μπάλα και εξαπέλυσε μία “βολίδα”. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και τράνταξε το δοκάρι του Σόρια, σπαταλώντας μία σημαντική ευκαιρία, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Χετάφε με σωστή ανασταλτική λειτουργία και υπομονή, κατάφερε να “σοκάρει” την Οσασούνα στην πρώτη της κλασική ευκαιρία. Ο Ινγκλέσιας στο 30′ βρήκε δίχτυα και έδωσε “κεφάλι” στο σκορ για τους φιλοξενούμενους, όταν πλάσαρε από πλάγια θέση τον Ερέρα, μετά το… μπουρδούκλωμα του Βιντάλ. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα της Παμπλόνα, καθώς στο 43′, ο Άβιλα αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα και άφησε με 10 την ομάδα του. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα με τη Χετάφε να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι παρότι διατηρούσαν την κατοχή, δεν μπορούσαν να διασπάσουν το ανασταλτικό… τείχος της Χετάφε. Ο Αρασάτε με κινήσεις από τον πάγκο προσπάθησε να “δυναμώσει” την ομάδα του, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα, δημιουργούσε μεγάλη διαφορά και οι παίκτες της Οσασούνα δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά.

“Πέφτανε” κορμιά στο Οσασούνα-Χετάφε. (@LaLigaEN / Twitter)

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε… πεδίο μάχης, καθώς υπήρχαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και ο ρέφερι μοίραζε… κάρτες. Χαρακτηριστικά μέχρι το 73ο λεπτό είχαν βγει 10 κίτρινες κάρτες και μία απευθείας κόκκινη. Στο 77′ “πέθανε” και η τελευταία ελπίδα της Οσασούνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Σόσα με κεφαλιά κατάφερε να κερδίσει τον Ερέρα και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με διαδικαστική μορφή και έτσι η Χετάφε κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Γκολ: – / 30′ Ινγκλέσιας, 77′ Σόσα

Δοκάρι: 13′ Γκόμες

Κίτρινες: 35′ Γκαρσία, 48′ Βιντάλ, 59′ Πένια, 64′ Μπράσανακ, 69′ Μπούντιμιρ, 74′ Μονσαγιόλα / 35′ Ντουάρτε, 68′, 90’+1′ Μίγια

Κόκκινη: 43′ Άβιλα / 90’+1′ Μίγια

Οσασούνα (Χαγκόμπα Αρασάτε): Ερέρα, Βιντάλ (Πένια 57′), Γκαρσία (Σάντσεθ 78′), Γκαρσία, Κρουζ, Τόρο, Μπρασανάκ (Μονσαγιόλα 74′), Άβιλα, Γκαρσία (Εζ Αμπντέ 57′), Γκόμεζ, Μπούντιμιρ (Γκαρσία 77′)

Χετάφε (Κίκε Φλόρες): Σόρια, Ιγκλέσιας, Σόσα (Ρεβουέλτα 90’+4′), Μίτροβιτς, Ντουάρτε, Σουάρες, Αλένα (Σεοάνε 90’+4′), Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς (Μίγια 63′), Ούναλ (Μάτα 82′), Μαγιοράλ (Ελ Χανταντί 63′)