“Απέδρασαν” από το Ελ Πάσο τα Χανιά

Σημαντικό τρίποντο για τους Κρητικούς, οι οποίοι με το τέρμα που πέτυχαν στο 8ο λεπτό με τον Ελευθεριάδη, πήραν τη νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στην Athens Kallithea και διατηρήσαν τη θέση τους στην κορυφή, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά τους στους τρεις βαθμούς από τη δεύτερη Καλαμάτα.

Τα Χανιά βρήκαν το γρήγορο τέρμα που ήθελαν στο Ελ Πάσο κόντρα στην Athens Kallithea και πήραν τη νίκη με 1-0 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 2. Οι Κρητικοί, παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα αύξησαν τη διαφορά τους από τη δεύτερη Καλαμάτα στο +3. Στην τρίτη θέση η Athens Kallithea με 11 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τα Χανιά τα οποία μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ. Ο Σίλας έκανε το πλάγιο από τα αριστερά, ο Μάναλης τη σέντρα με τον Ελευθεριάδη να κάνει τη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχου προσπάθησαν να απαντήσουν και άμεσα βρήκαν δίχτυα, όμως το τέρμα τους ακυρώθηκε καθώς η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή πριν τη σέντρα του Ρομαό. Στη συνέχεια τα Χανιά ανέβασαν ρυθμό και έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Μάναλης έγινε αποδέκτης της μπάλας, έφτασε στα όρια της περιοχής των γηπεδούχων, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε έστω και με δυσκολία ο Κότσαρης στο 26’.

Στο 37’ ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή της Athens Kallithea. Ο Ματίγια έκανε το γέμισμα, ο Λουκίνας νίκησε στον αέρα τον Μπάτζιο, αλλά ο Καλογεράκης έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του επιθετικού των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ δύο φορές μέσα στο ίδιο λεπτό 43’. Και στις δύο περιπτώσεις ο Ντεμέτριους εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Μαρότα να παίρνει την κεφάλια σε ισάριθμες φορές, αλλά στην πρώτη προσπάθεια ο Καλογεράκης του είπε όχι με εντυπωσιακή επέμβαση και στην δεύτερη δεν βρήκε στόχο για λίγο. Παρά την πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η κατάσταση δεν άλλαξε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους Κρητικούς να προηγούνται από το 8’.

Στο δεύτερο μέρος, η Athens Kallithea ισορρόπησε, προσπάθησε να απειλήσει και να βρει το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Όμως, δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Καλογεράκη. Ο Σίλβα στο 67’ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλά η προβολή που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έλληνα κίπερ.

Στο 74’ φάουλ του Σιλά από τα δεξιά, ο Μαζουλουξής μόνος μέσα στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κότσαρης ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε εύκολα. Τυφλό γέμισμα του Λεμονή στην περιοχή των γηπεδούχων στο 81’, ο Μάνος μπήκε στην τροχιά της μπάλας και την κατέβασε ωραία αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό με την Athens Kallithea να παλεύει για την επίτευξη του τέρματος που θα έφερνε το ματς σε ισορροπία. Οι προσπάθειές της όμως δεν απέδωσαν καρπούς, με το 1-0 να παραμένει έως το τέλος και τα Χανιά να παίρνουν τη νίκη στο Ελ Πάσο.

ΓΚΟΛ: 8′ Ελευθεριάδης

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας (46′ Μουστακόπουλος), Μαρότα, Ουές (82′ Βερντάινεν), Κυνηγόπουλος (57′ Ιωαννίδης), Ρομαό, Ματίγια, Περέιρα (64′ Σίλβα), Ντεμέτριους, Βασιλόγιαννης (46′ Μανθάτης), Λουκίνας.

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (46′ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά, Λεμονής, Τσέλιος (79′ Έντγκαρ), Ντίας (22′ λ.τ Τσορνομάζ), Ελευθεριάδης (66′ Κόλα), Μανουσάκης, Μάναλης (79′ Μάνος).